دیدگاه‌ها برای آموزش وپرورش؛ نیازمند نگره های نوین بسته هستند
-

آموزش وپرورش؛ نیازمند نگره های نوین

  حقیقت این است که جوامع پویا  جوامعی هستند که دارای زیر ساخت های اصولی و عمیق اند و سال هاست که مبانی تعلیم و تربیت خویش را بر این اساس بنیان نهادند ومغز موتور محرکه پیشرفت همه جانبه را که همان آموزش و پرورش است درراس هرم توسعه پایدار خویش قرار داده و این

کد خبر : 2561
تاریخ انتشار : شنبه 21 اردیبهشت 1398 - 1:41

 

حقیقت این است که جوامع پویا  جوامعی هستند که دارای زیر ساخت های اصولی و عمیق اند و سال هاست که مبانی تعلیم و تربیت خویش را بر این اساس بنیان نهادند ومغز موتور محرکه پیشرفت همه جانبه را که همان آموزش و پرورش است درراس هرم توسعه پایدار خویش قرار داده و این نگاه ناب را به تمام عرصه هاتعمیم بخشیده  و با سامانه فرماندهی  فکر، فعالیت های  آموزش و پرورش را ساماندهی کرده اند.

 ساختاری که براساس آن، حوزه های مختلف جامعه، مکلفند بیش از حرکتی،  روح تعالی و توسعه را در آن تدوین و طراحی نمایند و بدین گونه است که در جهات مختلف ،به پویایی وپایایی رسیده اند.

این جوامع مترقی که با برنامه هایی مدون فرآیند پیشرفت را با پرچم داری آموزش و پرورش اجرا می کنند هرگز آینده سازان اجتماع خویش را دست خوش دگر دیسی های مکرر و تغییرات پی در پی نکرده اند و روی بُردار جهت دار و هدفمندو از پیش تعیین شده ای که براساس تجربیات تؤام با اندیشه ورزی و دانش مداری متخصصان امر تعریف شده، سیر می کنند وباحرکت برهمین بُردارنیز به نقطه بُرد دست یافته اند.

برعکس متولیان آموزش و پرورش کشور ما که متأسفانه در دهه های اخیر بارها، رویکرد تغییر نظام آموزشی را بدون آتیه نگری، عملی کرده اندو بارها به تعویض پایه های آموزشی و کتب درسی پرداخته  و در نهایت با تکرار تغییرات بی اساس ، قافیه تعلیم و تربیت را به کلی باخته اند وخانواده ها و دانش آموزان را نقش موش های آزمایشگاهی را ایفا می کنند،به گرداب گرفتاری انداخته اند.

بگذریم از اینکه در سایر عرصه های آموزش و پرورش نیز:نظیر ساماندهی نیروهای مازاد و غیر مازاد، تبیین بودجه، کمبود مدارس و کلاس های درس، فقدان امکانات و تجهیزات آموزشی، فعالیت های پرورشی اردویی و بخش بهداشت و ورزش نیز انگار هیچ نگره ای ،نگران وضعیت اسفبار این دستگاه طویل و عریض و پیوسته مریض نیست و این بیمار محتضر، هر از چند گاهی برای زخم بستر نگرفتن، از این پهلو به آن پهلو تغییر جهت می دهد!! و به جای درمان قطعی، به تجویز داروهای مشابه و تسکین های مقطعی و موضعی تن داده اند.

بی شک از یک سو با این تفاسیر و تفاصیلی که گذشت و از سویی دیگر با شتاب جهنده دانش و تکنولوژی و دسترسی سهل الوصول دانش آموزان به فضاهای مجازی و تعلیم دیدن آنان در مدارس غیر حقیقی، واقعیتی تلخ را که در زیر پوست فرهنگ دویده است عریان تر می کند و پروژه آغاز سال تحصیلی را از مهر ماه، در هاله اب از ابهام فرو می برد!!زیرا هیچ همّت و حمیّتی در بروز کردن این وزارت خانه کهن و فرسوده و منطبق ساختن آن با فرآیند فزآینده تکنولوژی مشاهده نمی شود و این نهاد، تنها افتخارش راه اندازی یک کلاس به اصطلاح هوشمند!! آن هم با ابزار و رسانه هایی بی کیفیت و ناقص است که نه قابلیت استفاده دارند و نه تمام معلمان ومدارس ازاین کمترین ظرفیت، بهره مندند.

بی شک، با این همه ضعف نمی توان انتظار داشت آینده ای آفتابی تر از آنچه امروز پیش روی ماست برای جامعه اتفاق بیفتد.

لذا «مهر» سال هاست که دچار

«بی مهری» شده و سال تحصیلی سال هاست که از «مهر» آغاز نمی شود و دافعه ای شدید، جای جاذبه مدارس را گرفته است.

حال با این توانش مدارس مجازی، اگر فلسفه تعلیم و تربیت را در واقع آموختن هنر زندگی و مهارت چگونه زیستن بدانیم و اگر آموزه های درست به زیستن های درست بیانجامد!!

آن گاه به معنی واقعی تعلیم و تربیت که همانا زیستنِ با حقیقت است نزدیک شده ایم و به سیمای «انسان سالم» و به تبع آن «جامعه سالم» دست یافته ایم.

از طرفی چون ساختار تعلیم و تربیت در کشور ما بر اساس آموزه های دینی و اشراقی طرح ریزی شده ،بایستی در عصر کنونی که، بر اثر هجوم «فن» و

«سیاست» و سیطره «رسانه» آموزه های اخلاقی در پرتگاه سقوط قرار گرفته، به گونه ای، عمل کردکه انسان؛ از تربیت

«مسموم» رها شده و به تربیت فطری و الهی خویش یعنی تربیت «معصوم» دست یابد.

متأسفانه آموزش وپرورش غلط ما

 «اندیشه آموزی» راجایگزین  «اندیشه ورزی» و «علم اندوزی» را جایگزین

«علم پژوهی» و «دین دهی» را جایگزین «دین یابی» ساخته است، لذا در این گونه نظام آموزشی ایستا، روش های آموزش و پرورش حول محور « فربه سازی» مغز می چرخد نه تحریک و”چابک سازی”  و هدف آن، ذخیره سازی علم و معلومات بی ثمر است، نه بازسازی و بازآفرینی! و دانش  آموزان، صرفاً معلومات و پاسخ هایی را که دیگران برایشان آماده ساخته اند، حفظ می کنندو خود در فرآیند کشف وابداع، هیچ تلاشی سودمند نمی کنند.

اگر به همین روال در حرکت باشیم به یقین، آینده ای اسفناک را پیش رو خواهیم داشت،مگراینکه ازپیله وپستوی پست و پوسیدهٔ خویش بیرون بیاییم ونگارهٔ آموزش وپرورش رابانگره های نوین، به بازپردازشی عمیق ودقیق بنشینیم.

یاعلی مدد

مرتضی دهقان آزاد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.