از نخاله‌هایِ انسانی تا انسان‌هایِ نُخاله!

معمولا ما ایرانی‌ها، عادت داریم همیشه قصور و تقصیر هر کاری را بر گردن دیگران بیندازیم و بی این‌که کلاهمان را قاضی کنیم، دوست داریم به زور، وجدانمان را راضی کنیم! و معمولا ًهم یقه نهادهایِ متولی را می‌گیریم و مُقصرِ آشفتگی‌ها و نابهنجاری‌هایِ جامعه قلمداد می‌کنیم، هرچند که این آشفتگی‌ها، اغلب زاییده قصور و

کد خبر : 1794
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 اسفند 1397 - 6:21

معمولا ما ایرانی‌ها، عادت داریم همیشه قصور و تقصیر هر کاری را بر گردن دیگران بیندازیم و بی این‌که کلاهمان را قاضی کنیم، دوست داریم به زور، وجدانمان را راضی کنیم! و معمولا ًهم یقه نهادهایِ متولی را می‌گیریم و مُقصرِ آشفتگی‌ها و نابهنجاری‌هایِ جامعه قلمداد می‌کنیم، هرچند که این آشفتگی‌ها، اغلب زاییده قصور و تقصیراتِ همین نهادهایِ متولی است!

اما اگر نقّاد عادلی باشیم، خواهیم دانست که فرآیند «اصلاح» و «تربیت» از خودِ هر فرد شروع می‌شود و به مرور به خانواده، کوچه، محله، شهر، استان، کشور و نهایتاً به سراسرِ جهان تعمیم داده می‌شود.

نگاهی نقادانه به قاب غبارِ غم گرفته گوشه و کنار فاقدِ نشاطِ این شهر، از میادین و کوچه‌ها و خیابان‌ها گرفته تا فضاهایِ حاشیه‌ایِ مناطقِ در حالِ ساخت و ساز و حتی اماکنِ به ظاهر، خالی از سکنه و ساختمان، اما لبریز از زباله و انباشته شده از انواعِ نخاله‌هایِ زاید ِ و چشم آزارِ این شهرِ شلم شوربا! که از نعمتِ توسعه تنها از نوعِ  طولی و غیرِ اصولی آن بهره‌مند شده! کافیست تا آخر ِاین قصه پرغصه را، زارزار، به گریه بنشینی!

شهری که طی سالیان گذشته؛ نه کوچکترین اهتمام و اقدامی برایِ آموزش و ترویجِ فرهنگِ حملِ صحیحِ زباله و تفکیکِ اصولیِ آن از سویِ متولیانش انجام شده! و نه  زیرساخت‌های بنیادین و امکانات و ابزار اصولی، برای رفع  معضلاتش، پیش بینی گردیده!

مرور ملموس و مشهود اوضاعِ نابسامانِ بهداشت و محیط زیست و مناظر و مَرایایش، نمودِ نمایه فرهنگ بی‌فرهنگیِ انسان‌هایِ نُخاله و نُخاله‌هایِ انسانی است که به ضمیمه  خود، ضعفِ مطلقِ برنامه ریزی مدون و مددرسانیِ مدیریتِ شهری و فقدان ترویج فرهنگ سازی در این زمینه را به وضوح، عریان و آشکار می‌سازد!

مع‌الاسف، در سایه هجمه هنجارگریز مهاجرت بی‌رویه اقوام مختلف با فرهنگ‌های مختلط و ناآشناییِ تازه واردانِ کمتر آشنا به فرهنگِ معیارِ شهرنشینی و واردکنندهِ برهنگیِ فرهنگی، کاملا خود را برهنه و تهی از روح روشن فرهنگ می‌سازد و امید بهبودی، رنگ می‌بازد!

و بدینسان، بلوغ و بالندگی شهر، در بسترِ خواب آلودگیِ مسئولان و خوابگاهِ اقوامِ رنگارنگ شدنِ کرج، این نوزاد ناقص الخلقه متولدشده! ناگزیر، به مرکز تجمیعِ پسماندها و نخاله‌های مادی و معنوی و ظهور و بروز انواع آسیب‌های اجتماعی و هنجار گریزی‌ها و اخلاق ستیزی‌ها و نابسامانی‌های گوناگون، بَدَل می‌شود.

معلوم است که بلدیه بلیه خیزی چون، کرج با وجودِ مجموعه‌ای از مدیرانِ نابلد و ناکارآمد و فرسوده و سیاسی بازی‌هایِ عاری از سیاست سازی! نه تنها باید با مشکلاتِ مدیریتِ پسماند، روبروشود، بلکه بیش از همه، چوبِ بحران آفرینی‌ها و مشکل سازی‌هایِ پسمانده‌هایِ مدیریتی‌اش را می‌خورد!

پسمانده‌هایی که لاشخورانه، از سفره پَهن انقلاب، می‌بلعند و بی‌تفاوت نسبت به سفره‌های خالی و دست‌هایِ پینه بسته مردم مقهور ِمشکلاتِ معیشتی به نان و نام خود می‌اندیشند و چونان دوره ملوک الطوایفی و اعقابِ هزار فامیلشان، که اغلب نیز از بستگان و وابستگان و منسوبینِ پدرخوانده‌هایِ آقازاده وآقازاده‌های صاحب زر و زور و تزویرند، فقط در پی تقسیم غنایم قدرت و ثروت عاریتی و غارتی خویش هستند!

حال، علیرغم این همه بلایا و بحران‌ها و شدایدِ لاینحل باقی مانده، از سویی، و افزایش حاشیه نشینی و عوارض و عواقب ناشی از عدم کنترل آن از سوی دیگر، وضعیت آشفته کرج را یادآورِ مَثلِ «قوزِ بالایِ قوز» گردانیده!

با این همه آسیب، متاسفانه، علیرغم وعده‌های توخالی چندین استاندار و شورای شهر! هنوز، هیچ آمایش و آماری جامع و مستند از بافتار و ساختار سرزمینی و جمعیتیِ این کلانشهر ارایه نشده تا براساس آن، پالایش و پیرایشی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، صورت بگیرد یا اقدام پیشگیرانه‌ای در قالب طرحی تفصیلی اجرا شود!

بی‌شک برای اصلاح این روند ناصواب، به ویژه در بخش بهسازی اوضاع پسماندها و زباله‌ها و نخاله‌ها، همه مسئولین و مدیرانِ متولی و حقیقتا مصلح و تمام رسانه‌ها به ویژه آحادِ شهروندان شعورمند، موظفند که در نهضتی همگانی و احساس مسئولیتی شرعی و قانونی، بکوشند تا با رجوع به آموزه‌های ناب دینی و تاسی از فرهنگ اصیل و پاک و غنی ایرانی، گام‌های موثرتری را در حرکت به سوی آرمانشهرِ اخلاقی بردارند تا دیگر، نشانه‌ای از ضعفِ مدیران در مدیریتِ پسماندها و به ویژه پَسمانده‌هایِ پَستِ  مدیریتی و انسان‌های نُخاله و نُخاله‌های انسانی در کلانشهر کرج باقی نَمانَد!

یاعلی مدد

مرتضی دهقان آزاد

کانال تلگرامی تریبون شهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.