دیدگاه‌ها برای البرزدرحسرت استانداردهای استانداری! بسته هستند
-

البرزدرحسرت استانداردهای استانداری!

متاسفانه استان البرز که در تقسیمات کشوری، آخرین پلاک ثبتی را از آن خویش ساخته بلحاظ رشد و توسعه کمّی و کیفی نیز در رتبه های آخر قرار گرفته که این جایگاه با توانمندی‌های کم نظیر و فرصت‌های بی شمار موجود در استان، هیچ گونه تطابقی ندارد. البرز، آخرین پلاک ثبتی تقسیمات کشوری است که

کد خبر : 2681
تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 - 23:22

متاسفانه استان البرز که در تقسیمات کشوری، آخرین پلاک ثبتی را از آن خویش ساخته بلحاظ رشد و توسعه کمّی و کیفی نیز در رتبه های آخر قرار گرفته که این جایگاه با توانمندی‌های کم نظیر و فرصت‌های بی شمار موجود در استان، هیچ گونه تطابقی ندارد.

البرز، آخرین پلاک ثبتی تقسیمات کشوری است که متأسفانه از بدو تولد تا به امروز نابالغ مانده و سرشار از نقایص زیرساختی و مدیریتی و بدتر از همه، به کارگیری ناموزون نیروهای ناکارآمد انسانی و غیربومی و فاقد فکر و برنامه و کمتر فائق آمده بر مشکلات است که تاکنون نتوانسته به استانداردهای اولیه استانی شدن، نظیر آمایش دقیق و متین حوزه های جمعیتی و سرزمینی و منابع و موانع موجود دست یابد و بکوشد تا آن را در قالب برنامه‌ای راهبردی و متمرکز شده برای حل معضلات معظم استان تنظیم و تدوین نموده و عملاً به کار ببندد.

اینک استان البرز در پایان عمر دولت دوازدهم زمام امور استان را به استاندار دیگری سپرده تا شاید تحرک و پویایی از دست رفته اش را برگرداند و بجای رخوت و رکود، روح روز افزون توسعه و تدبیر را پیشه خود سازد و موتور محرکه‌اش را به کار اندازد. استانی که بلحاظ فقدان مطالعات اولیه و شتابزدگی‌های سیاسی و ضعف های مدیریتی و نیز شرایط محیطی و محاطی، از دوره‌های گذشته تاکنون، نتوانسته در قد و قواره و هیأت هیبت مند و استاندارد شده یک استان ظاهر شود.

از آنجایی که یکی از رسالت های راستین رسانه‌ها، آن است که با نقد منصفانه موانع و معایب و ترسیم تهدیدهای تحدیدکننده و بازتاب بی اغراق مطالبات و نشان دادن منابع و استعدادهای بالقوه نیروی انسانی و منابع طبیعی و خدادادی، استانداری را در رسیدن به نقطه مطلوب هدفگذاری شده و استانداردهای واقعی یاری نمایند؛ در این میان نشریه تریبون شهر بر آن است تا مطالبات واقعی استان البرز را با آقای استاندار به مشارکت بگذارد.

نکته اول:

شایسته است دکتر شهبازی با تغییرات بنیادین نگرشی، بینش مدیریتی خویش را از سمت نگاه جمعیتی به سوی نگاه سرزمینی معطوف نماید تا به مولفه های توسعه پایدار دست یابد چه این که بعنوان مثال طالقان با جمعیت ۴۰ هزار نفری بلحاظ سرزمینی و ظرفیت توسعه نسبت به جغرافیای کرج با جمعیت ۲ میلیون نفری برابری دارد و این در حالی است که تناسب رشد و توسعه این دو شهر هرگز قابل قیاس با یکدیگر نمی باشند و این نکته موید آن است که می بایست سیاست‌های اصلی استانداری، تمرکز زدایی ساختار شکنانه و ایجاد توازن و تعادل و نهایتاً توسعه سرزمینی باشد نه میزان و رتبه جمعیتی و این موضوع مهمی است که متاسفانه در سال‌های اخیر کاملاً مغفول و ناموزون باقی مانده است.

نکته دوم:

اینک دولت و اعضای آن موظفند تمامی مساعی خویش را مصروف برآورد مطالبات مردمی نمایند و در این راه، استانداری نیز بعنوان بدنه‌ای از پیکره دولت و نماینده رسمی کابینه در استان، می‌بایست با تأملات و تعاملات ویژه‌ای از پتانسیل های تمامی مدیران و معاونان خدوم و صدیق و حتی المقدور بومی و کاربلد استانی، به دور از گرایشات و مناسبات سیاسی موجود، سود جسته و کشتی توسعه را به ساحل سعادت و سلامت رهنمون گردد.

 چه این که با فرصت سوزی‌های گذشته، تکرار اوضاع آزمایشگاهی وضعیت آزمون و خطا در انتخاب مدیران و ارایه برنامه‌های بی ثمر و فاقد عملیاتی شدن از منظر صاحب نظران و رسانه های دلسوز، بویژه آحاد مردم تشنه توسعه، بهانه‌ای توجیه بردار و پذیرفتنی نخواهد بود. لذا لزوم امانتداری و تقوا و رعایت موازین شرعی و مناسبات قانونی، فصل الخطاب غایی هر اقدامی در این راستا خواهد بود.

بی شک روزگار تحمیل نیروهای سفارشی و سیاسی و بستگان و وابستگان هجرت کرده اتوبوسی!! که فاقد دو ویژگی مهم شناخت و توانمندی باشند به سر آمده و مجال برای توجیهات منافی و متضاد با مصالح شهروندان البرز پایان یافته و دیگر عقل‌های سلیم چنین رفتاری را بر نمی تابند.

نکته سوم:

متاسفانه استان البرز که در تقسیمات کشوری، آخرین پلاک ثبتی را از آن خویش ساخته بلحاظ رشد و توسعه کمّی و کیفی نیز در رتبه های آخر قرار گرفته که این جایگاه با توانمندی‌های کم نظیر و فرصت‌های بی شمار موجود در استان، هیچ گونه تطابقی ندارد.

چه این که البرز در صورت آمایش سرزمینی و جمعیتی دقیق و موزون و استفاده از منابع انسانی مفید و مجرب و متخصص و برنامه‌ای همه جانبه و استان شمول و بهره‌مندی از منابع عظیم ثروت‌های نهان در بخش های مختلف کشاورزی، دامپروری، گردشگری، اقتصادی، فرهنگی و نیز شاهراه مواصلاتی بودن بین ده‌ها استان و داشتن فرودگاه دو منظوره مسافری، باری و خطوط ریلی و چندین شهرک صنعتی قادر است تا خود را در تراز توسعه، به بالاترین شاخص‌ها و الاترین جایگاه های شایسته ارتقا دهد و خود را به قطب اقتصادی و صادرات کالاها و خدمات مبدّل سازد و گام های موثری را در راستای تحقق شعار “رونق تولید” و ایجاد اشتغال بردارد.

نکته چهارم:

اینک شایسته است تا استانداری البرز خود را به پارامترها و استانداردهای قانونی و شرعی نزدیک گرداند و با تعمیم توسعه پایدار، جغرافیای البرز را در جمیع جهات به اوج آبادانی برساند و برای رسیدن به این نقطه می‌بایست با روحیه انتقاد پذیری، بجای «موضع‌گیری» به توضیح و تفسیر هر «موضوع» پرداخته و با مشورت و هم اندیشی با مصلحان واقعی، مانع از حضور روح ناپاک جریان های خزنده «تطمیع و تهدید و تخریب» که مصادیق زر و زور و تزویرند در کالبد استان شده و با پرهیز از هر گونه افراط و تفریط و جانبداری‌های جناحی با وحدت و اجماع حداکثری مدیران دلسوز و مشی مدیریت جهادی، زمینه‌های تعالی و توسعه همه جانبه و روز افزون البرز را به مدد اصل شایسته سالاری فراهم سازند تا یکبار برای همیشه، استانداردهای از بین رفته  استانداری البرز را اصلاح نمایند.

یاعلی مدد

 مرتضی دهقان آزاد

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.