باورت را عوض کن نه همسرت را

آرون بک از روانشناسان معروف معتقد است که مهمترین علت مشکلات زناشویی و روابط انسانی، سوء تفاهم و خطاهای فکری و باورهای غیر منطقی است. به اعتقاد او تفاوت در نحوه نگرش افراد باعث بروز اختلاف میان همسران می‌شود. هم‌چنین او معتقد است که یکی از مهمترین علل اختلافات زناشویی انتظارات متفاوت زن و شوهر

کد خبر : 1023
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 دی 1397 - 12:40

آرون بک از روانشناسان معروف معتقد است که مهمترین علت مشکلات زناشویی و روابط انسانی، سوء تفاهم و خطاهای فکری و باورهای غیر منطقی است. به اعتقاد او تفاوت در نحوه نگرش افراد باعث بروز اختلاف میان همسران می‌شود. هم‌چنین او معتقد است که یکی از مهمترین علل اختلافات زناشویی انتظارات متفاوت زن و شوهر از نقش یکدیگر در خانواده است.

گاهی باورهای غیرمنطقی شامل ارزش‌ها و اعتقادات مذهبی، فرهنگی و خانوادگی است که در روش تربیتی از والدین و اطرافیان به فرد منتقل شده و طرفین هر کدام این باورها را با خود به خانه همسر آورده‌اند و این باورها را وحی مُنزَل می‌دانند و به عنوان باورهای درست آن‌ها را پذیرفته و خود را مجاب می‌کنند آن‌ها را در زندگی زناشویی به کار ببندند. همین اصرار و پافشاری بر انجام این قبیل باورها زمینه اختلافات در روابط را فراهم می‌سازد.

دو نمونه از باورهای غیر منطقی که می‌توانند زندگی ما را نابود کنند:

ذهن خوانی: همسران باور دارند بدون نیاز به گفتن و اظهار کردن خواسته‌ها و انتظارات، طرف مقابل باید از احساسات، افکار و نیازهای آن‌ها آگاهی داشته باشد و به آن‌ها بها بدهد.

برچسب زنی: وقتی زن و شوهرها از عشق و شیفتگی فاصله می‌گیرند، هر حادثه دلسرد کننده‌ای برای توجیه برچسب زدن منفی به همسرشان کافی به نظر می‌رسد. زدن برچسب منفی مثل‌: تو تنبلی، تحقیرکننده‌ای، نامهربانی، بی احساسی، بی ادبی، بی شخصیتی، بیماری و… بعد از هر جر و بحثی بین همسران باعث می‌شود اعتماد به نفس طرف مقابل کاهش یافته و همسر او یک فرد ایرادگیر و ناسازگار تلقی شود که خود را بهتر از طرف مقابل می‌داند و مانع پیشرفت فرد مقابل می‌شود.

می‌دانید قشنگ‌ترین جای زندگی کجاست؟

آنجاست که به خودتان و دلتان فرصت می‌دهید! به خودتان فرصت و جرأت تغییر و به دلتان جرأت اعتماد دوباره به زندگی، آن‌جا که تغییر را از خودتان شروع می‌کنید و به دلتان فرصت می‌دهید، بدی‌ها را فراموش کند و منتظر یک اتفاق ناگهانی خوب باشد، منتظر یک زندگی تازه، آن‌جا که گذشته را با همه بدی‌هایش می‌بخشیم و می‌گذاریم اتفاقات گذشته در گذشته بماند.

این‌جا قشنگ‌ترین جای زندگی است. جایی که از صفر شروع می‌کنید. جایی که دوباره متولد می‌شوید. برای تولد دوباره و پیوند با زیبایی‌های زندگی همراهتان هستیم.

دکتر علی اکبر گودینی مشاور خانواده و کودک

کانال تلگرامی تریبون شهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.