بسترهای لازم برای حضور بخش خصوصی در اقتصاد شهری فراهم شده است

اشاره: «شهر خوب را شهروندان خوب می‌سازند»، این جمله کلیدی را که اکثرمان بر روی دیوارهای شهر خوانده‌ایم، به این موضوع مهم اشاره دارد که بدون حضور فعال شهروندان برای کمک و یاری رساندن به مدیریت شهری، نمی‌توان از پس مدیریت شهرها برآمد. در این راستا، در تقسیم بندی جدید وزارت کشور برای شهرداری‌ها، ایجاد

کد خبر : 1215
تاریخ انتشار : شنبه 6 بهمن 1397 - 8:20

اشاره:

«شهر خوب را شهروندان خوب می‌سازند»، این جمله کلیدی را که اکثرمان بر روی دیوارهای شهر خوانده‌ایم، به این موضوع مهم اشاره دارد که بدون حضور فعال شهروندان برای کمک و یاری رساندن به مدیریت شهری، نمی‌توان از پس مدیریت شهرها برآمد. در این راستا، در تقسیم بندی جدید وزارت کشور برای شهرداری‌ها، ایجاد سازمانی تحت عنوان «سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرج» دیده شده است که مسئولیت‌های مهمی را در همین راستا بر عهده دارد.

نشریه «تریبون شهر» در راستای وظیفه اطلاع رسانی خود به شهروندان محترم، جهت آشنایی با شرح وظایف عملکردی این سازمان جدید التاسیس و نیز نحوه اجرای این مسئولیت‌ها، گفت و گویی اختصاصی را با «آرش ارشد» رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرج انجام داده است که متن آن از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

دبیر سرویس اقتصادی

مسئوولیت‌ها و وظایف سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرج را به اختصار بیان کنید؟

اصلی‌ترین وظیفه سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرج بسترسازی برای جذب سرمایه‌های عمومی و خصوصی برای رشد و توسعه متوازن شهر است. در همین راستا ما در این سازمان برنامه‌ریزی به منظور ترویج سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌های شهری را در دستور کار قرار داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف تدوین برنامه نظری و مدل پشتیبانی مدیریت‌شهری در توسعه سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی در شهر را مدنظر داریم.

هم‌چنین تدوین و طراحی روش‌های تامین مالی پروژه‌ها در دوران ساخت و بهره‌برداری آن‌ها و نیز برنامه‌ریزی و طراحی مدل‌های مدیریت اقتصادی زمین و مسکن، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی ویژه در حوزه‌های مرتبط، کلیدی و فعال در زمینه‌های اقتصاد شهری، تشکیل اتاق فکر نخبگان سرمایه گذاری و کمیسیون‌های موضوعی برای تبدیل سطوح استراتژیک به سطوح عملیاتی از دیگر اقدامات سازمان است.

هم‌چنین کارهای مطالعاتی، از دیگر دستورالعمل‌های سازمان است. انجام مطالعات بازار برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت به منظور هدفمندی و سازماندهی اقتصادی شهری، انجام مطالعات اجتماعی و اقتصادی و تدوین اهداف و راهبردی کلان و برنامه‌ریزی کوتاه، میان و بلند مدت جهت مدیریت صحیح و اصولی اراضی واقع در محدوده قانونی و حریم شهر در دستور کار است.

از طرفی ایجاد بستر لازم برای سرمایه‌گذاری و مشارکت با بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری و اشخاص حقیقی و حقوقی برابر مقررات و در چارچوب مفاد اساسنامه را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.

یکی دیگر از کارکردهای سازمان بُعد نظارتی آن است. برای همین موضوع نظارت بر استخراج، مستندسازی، به‌روزرسانی و اشتراک‌گذاری اطلاعات منطبق با مدیریت دانش و ارائه مستندات به کمیته مستندسازی و نظارت بر پیشنهاد، تدوین و بروزرسانی فرآیندهای تحت سرپرستی و همچنین تعریف و پایش شاخص‌های مرتبط با فرآیندها را مدنظر داریم.

 

ما در سازمان سرمایه‌گذاری با یک رویکرد تعاملی در چارچوب سیاست‌های کلان نظام و دولت در تلاش هستیم تا زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کنیم. در این زمینه تاکنون مذاکرات مثبتی برای جذب سرمایه‌گذاران از کشورهایی همچون چین، روسیه و برخی کشورهای اروپایی داشته‌ایم. از طرف دیگر با توجه به ظرفیت‌های موجود کشورهای همسایه خصوصا کشورهای عربی روی سرمایه‌گذاران خصوصی این کشورهای نیز توجه ویژه‌ای داریم.

 

تاکنون در زمینه جذب سرمایه گذاران به چه توفیقاتی دست یافته‌اید؟

در این زمینه  توانسته‌ایم با یک برنامه‌ریزی مدون و علمی بسترهای لازم برای حضور هر چه شکوفاتر بخش خصوصی در اقتصاد شهری و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف مدیریت شهری را فراهم کنیم. از طرف دیگر در تلاش هستیم حداکثر ظرفیت بخش عمومی و دولتی را برای جذب سرمایه در پروژه‌های با اهمیت شهر کرج به کار بگیریم. امیدواریم در این روند بتوانیم بهتر از گذشته عمل کنیم.

تمایل سایر کشورهای و کلانشهرهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک با کلانشهر کرج چگونه بوده است؟

با توجه به شرایط خاص کشور و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه مردم ما اعمال شده است، جذب سرمایه‌گذار خارجی اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. در واقع باید گفت که جذب سرمایه‌گذار خارجی خودش تبدیل به یک دیپلماسی عمومی شده است. در همین راستا ما در سازمان سرمایه‌گذاری با یک رویکرد تعاملی در چارچوب سیاست‌های کلان نظام و دولت در تلاش هستیم تا زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کنیم. در این زمینه تاکنون مذاکرات مثبتی برای جذب سرمایه‌گذاران از کشورهایی همچون چین، روسیه و برخی کشورهای اروپایی داشته‌ایم. از طرف دیگر با توجه به ظرفیت‌های موجود کشورهای همسایه خصوصا کشورهای عربی روی سرمایه‌گذاران خصوصی این کشورهای نیز توجه ویژه‌ای داریم.

با کدامیک از نهادهای اجتماعی و اقتصادی استان یا شهر در ارتباط هستید و سطح همکاری‌ها تا چه حدی بوده است؟

با توجه به ماهیت سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی باید با هر دو سطح دولتی و خصوصی در ارتباط باشیم. در واقع کارکرد سازمان این است که به عنوان یک تسهیل‌گر بین بخش خصوصی و جامعه‌مدنی با دولت و بخش‌های عمومی عمل کند. در همین زمینه نیز تلاش کرده‌ایم که پل ارتباطی بین دولت و بخش خصوصی در سطح استان و شهر کرج باشیم لذا در کنار ارتباط تنگاتنگی که با استانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج و دیگر ارگان‌های دولتی داریم کوشیده‌ایم تا با نهادهای مدنی و بخش خصوصی نیز ارتباطات و تعاملات بسیار مثبتی داشته باشیم. در نهایت امیدواریم که بتوانیم محل پیوند نهادهای مردمی و دولتی باشیم.

 

کارکرد سازمان این است که به عنوان یک تسهیل‌گر بین بخش خصوصی و جامعه‌مدنی با دولت و بخش‌های عمومی عمل کند. در همین زمینه نیز تلاش کرده‌ایم که پل ارتباطی بین دولت و بخش خصوصی در سطح استان و شهر کرج باشیم

 

ارتباط سازمان با کارشناسان و اساتید حوزه اقتصاد در چه سطحی است؟

بدنه اصلی سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرج را کارشناسان خبره حوزه اقتصاد و سرمایه‌گذاری تشکیل می دهند. در واقع ما در این سازمان همکاران جوان و متخصص حوزه اقتصاد را جمع کرده‌ایم که به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین و کیفی‌ترین نیروهای فعال در سطح شهر کرج هستند. از طرف دیگر با کارشناسان و اساتید این حوزه در دانشگاه‌های سطح شهر و کشور ارتباط مستمر داریم.  در ضمن تصمیم گرفته‌ایم که فرصتی را برای دانشجویان علاقه‌مند به حوزه اقتصاد شهری و سرمایه‌گذاری شهری فراهم کنیم تا پایان‌نامه‌ها و تحقیقات خود در این حوزه را به صورت مستقیم در محل سازمان ارائه دهند و در کارهای پژوهشی با ما همکاری کنند. در همین‌ جا از این فرصت استفاده می‌کنم و به تمامی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان حوزه اقتصاد شهری و سرمایه‌گذاری فراخوان می‌دهم که برای ارائه تحقیقات و کارهای پژوهشی خود به سازمان مراجعه کنند.

در خصوص جذب توریست و صنعت توریسم چه اقداماتی در سازمان صورت گرفته است؟

با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر کرج و سابقه تاریخی آن ظرفیت‌ها و فرصت‌های فراوانی در حوزه گردشگری داریم. در واقع با طیف وسیعی از پروژه‌ها با موضوعات گردشگری مواجه هستیم، از جمله راه‌اندازی پیاده‌راه‌ها و محورهای گردشگری درون شهری، رستوران‌ها و مجموعه‌های پذیرایی، هتل‌ها و مراکز اقامتی، پارک‌های موضوع، نمادهای شهری، مجموعه‌های بازی و شهربازی، مجموعه‌های ورزشی، سامانه‌های منسجم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه خدمات گردشگری و اماکن تاریخی در این زمینه تلاش داریم که یک برنامه جمع و کامل داشته باشیم.

 

در همین‌ جا از این فرصت استفاده می‌کنم و به تمامی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان حوزه اقتصاد شهری و سرمایه‌گذاری فراخوان می‌دهم که برای ارائه تحقیقات و کارهای پژوهشی خود به سازمان مراجعه کنند.

 

اگرچه رشد و توسعه جذابیت‌های گردشگری شهر کرج هنوز متناسب با سرعت بسیار زیاد رشد این شهر نیست ولی باید تلاش کنیم تا بتوانیم همراه با رشد جمعیت شهری کرج، بهره‌برداری از پروژه‌های با کیفیت و در مقیاس بین‌المللی را فعال‌تر کنیم. قطعا توسعه و راه‌اندازی پروژه‌های گردشگری می‌تواند به برندسازی شهری کرج نیز کمک کند.

کانال تلگرامی تریبون شهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.