دیدگاه‌ها برای حمل و نقل؛ شاه کلید توسعه همه جانبه کرج بسته هستند
-

حمل و نقل؛ شاه کلید توسعه همه جانبه کرج

سرانجام پس از انتظاری طولانی اتوبوسی از دور نمایان می‌شود. انبوه جمعیت به جلوی در ورودی اتوبوس هجوم می‌آورند    حمل ونقل, بنیان ارتباطی هر کشوری است که بخش های مختلف جامعه می بایست با عبور از پل پولساز آن، به سمت توسعه پایدار اقتصادی حرکت کنند. درجهان امروز، حمل و نقل از جمله بخش

کد خبر : 2685
تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 - 23:38

سرانجام پس از انتظاری طولانی اتوبوسی از دور نمایان می‌شود. انبوه جمعیت به جلوی در ورودی اتوبوس هجوم می‌آورند 

 

حمل ونقل, بنیان ارتباطی هر کشوری است که بخش های مختلف جامعه می بایست با عبور از پل پولساز آن، به سمت توسعه پایدار اقتصادی حرکت کنند.

درجهان امروز، حمل و نقل از جمله بخش های زیربنایی اقتصاد است که فرآیند توسعه همه جانبه را تحت تاثیر قرارداده و زیربنای مبادلات بازرگانی و کلید گشایشگر گره های پیچیده اقتصادی و اجتماعی است.

برخی متخصصان حمل و نقل براین باورند که بین کارآیی در بخش حمل و نقل و کارآیی عمومی اقتصاد و رشد اقتصادی، رابطه ای مستقیم وجود دارد و حمل و نقل را واسطه میان فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی در سطح ملی و بین المللی می‌دانند.

گروهی دیگر، حمل و نقل را شاهرگ جریان توسعه دانسته و معتقدند حمل ونقل در توزیع درآمدها و کاهش نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی و کاهش آثار فقر و اختلاف درآمد روستانشینان و شهرنشینان و در یک کلام توزیع عادلانه خدمات نقشی موثر دارد.

به اعتقاد بسیاری از اقتصاددانان بین المللی، مطالعات انجام شده در سطح کلان اقتصادی برخی کشورها نشان می دهد که سرمایه گذاری در حمل ونقل باعث افزایش رشد اقتصادی این کشورها شده و افزون بر بازدهی اجتماعی در سرمایه گذاری‌های خصوصی موجبات سرمایه گذاری درزیرساخت های حمل و نقل را فراهم آورده است.

یقیناً بخش حمل و نقل تاثیر بسزایی در فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اساس توسعه اقتصادی هر کشور به عهده دارد و از شاخص های مهم توسعه یافتگی محسوب می شود . در واقع می توان حمل ونقل را شاه کلید توسعه شهر دانست.

امروزه با توجه به رشد شهرنشینی و همچنین رشد فیزیکی شهرها و کلانشهرها استفاده از حمل و نقل عمومی بطور عام و به کارگیری وسایل نقلیه برای تردد مسافران درون شهری بطور خاص به عنوان یک رکن اساسی در شهرها به شمار می‌آید.

اما برای این‌که بتوان از واژه ای با عنوان “حمل و نقل عمومی” استفاده عملیاتی مناسبی کرد باید بتوان بستر‌های مناسب را نیز برای گسترش این موضوع فراهم کرد.

در این بین اتوبوسرانی یکی از فرآیندهایی است که تحت عنوان حمل و نقل عمومی قادر است نقش شایسته ای را در تردد مسافران درون شهری ایفا نموده و به کاهش معضل ترافیک شهری کمک شایانی نماید.

تریبون شهر- مسافران با هر بار نگاه کردن به ساعت با حالتی کلافه و عصبی از یک انتظار طولانی این پا و آن پا شده و به مسیر اتوبوس نگاه می‌کنند، اما هنوز خبری از اتوبوس نیست!

سرانجام پس از انتظاری طولانی اتوبوسی از دور نمایان می‌شود. انبوه جمعیت به جلوی در ورودی اتوبوس هجوم می‌آورند و اینجاست که رد و نشانی از صف باقی نمی‌ماند. قوی‌ترها سریع‌تر سوار می‌شوند و هر طور شده خود را در اتوبوس جا می کنند.

 

کمتر از چند ثانیه حتی برای آویزان شدن از میله‌های اتوبوس هم جایی باقی نمی‌ماند. مسافرانی که سوار نشده‌اند با داد و فریاد از بقیه می‌خواهند فشرده‌تر بایستند، بلکه آن‌ها نیز بتوانند خود را به نحوی در اتوبوس جا دهند و چون گوشت های قصابی از میله ها آویزان شوند!

راننده فریاد می‌زند: “هل ندهید! تا چند دقیقه دیگر اتوبوس می‌آید” اما مسافران که با این وعده‌ها آشنایند، بی‌اعتنا به گفته راننده همچنان در تلاشند حتی به قیمت ماندن بین در و به جان خریدن خطر سقوط از اتوبوس در حال حرکت خود را با وسیله نقلیه عمومی به مقصد برسانند.

این روزها برای حرص خوردن و حسرت‌کشیدن شهرنشینان دلایل و سوژه‌های زیادی وجود دارد.

از افزایش کرایه تاکسی‌ها، نابسامانی حمل و نقل عمومی، ترافیک و آلودگی هوا گرفته تا مشکلات و معضلات مبتلا به ناوگان حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس و تاکسی که درباره هر کدامشان به اندازه یک کتاب می‌توان نوشت.

در این میان مشکلات موجود در خدمات‌رسانی ناوگان اتوبوسرانی به عنوان نخستین و پرمسافرترین ناوگان حمل و نقل عمومی شهرها حکایت دیگری است که قطعا بسیاری از مسافران دائمی این وسیله نقلیه عمومی تاکنون بارها آنها را تجربه کرده‌اند.

با آن که همیشه شهروندان به علت ارزان بودن هزینه سفر با اتوبوس نسبت به دیگر وسایل نقلیه تمایل به استفاده از آن را دارند؛ اما مشکلات و معضلاتی همچون کمبود اتوبوس‌ها، ازدحام بیش از حد جمعیت در آنها، فرسودگی، فقدان سیستم برنامه‌ریزی برای ساعات رسیدن به ایستگاه، تامین نشدن حقوق رانندگان، انبار شدن برخی ایستگاه‌های اتوبوس توسط دست فروشان و … موجب شده است که این سیستم حمل و نقلی از کارآمدی لازم برخوردار نباشد.

سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج که یکی از بزرگترین سازمانهای خدماتی شهرداری و کلانشهر کرج محسوب می شود با ادغام ۳ سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه ها فعالیت خود را آغاز نمود.

در حال حاضر این سازمان متولی ساماندهی و نظارت بر خدمات حمل و نقل عمومی در شهر کرج است که حوزه وظایف آن شامل نظارت بر عملکرد تاکسی های درون شهری،نظارت بر عملکرد اتوبوس های بخش خصوصی، ارائه خدمات در قالب اتوبوس های بخش ملکی، نظارت بر عملکرد خودروهای حمل بار و ارائه خدمات در پایانه های شهری می شود.

با نگاهی به آمار تاکسی های درون شهری که متجاوز از ۱۲۵۰۰ دستگاه بوده و نظر به تعداد اتوبوس های درون شهری و خودروهای حمل بار، همچنین با عنایت به پهنه وسیع جغرافیایی خدمات این سازمان که از شمال تا گچسر، از جنوب تا اشتهارد، از شرق تا میدان آزادی در تهران و از غرب تا شهر طالقان ادامه دارد، اهمیت وظایف این سازمان روشن می‌گردد.

 اواخر سال گذشته شاهد اضافه شدن ۳۰ دستگاه اتوبوس نو به ناوگان اتوبوسرانی کرج بودیم که تمام اعتبار مورد نیاز برای خرید آنها توسط شهرداری تامین شد.

شهرداری کرج توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی را در دستور کار امسال خود قرار داده ولی هنوز به گفته رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج مشکل کمبود اتوبوس در کرج پابرجا بوده و برای حل این موضوع باید بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ اتوبوس دیگر به خطوط فعال شهر اضافه شود.

برای بررسی و میزان کم و کیف رضایت شهروندان از سازمان اتوبوسرانی به سراغ چند تن از آنان رفتیم  و دیدگاه های آنان را در رابطه با میزان رضایت خود و شرایط اتوبوس ها جویا شدیم که شرح آن در ذیل می آید:

یکی از شهروندان که از اساتید دانشگاه است با ابرازخرسندی از حضور همکاران رسانه تریبون شهر جهت بازتاب مشکلات و مطالب این حوزه به خبرنگار ما گفت: با ورود اتوبوس های جدید شرایط حمل و نقل مسافر بهتر شده اما متاسفانه با این که بتازگی این دستگاه ها شروع بکار کرده به خاطر افراد وندال و ساختار شکن در جامعه بسیاری از صندلی ها پاره شده و روی شیشه ها با اجسام تیز یادگاری هایی نوشته شده است.

شهروند دیگری با انتقاد از اینکه چرا باید اتوبوس های قدیمی تماماً در مسیرهای کم مسافر کار کنند از معطلی زیاد و اتلاف وقت شهروندان در بعضی از محله ها مثل مهرشهر و حسین آباد شکایت کرد.

یکی از کسبه میدان کرج نیز گفت: روزهای تعطیل تعداد اتوبوس ها کم است و بسیار باید منتظر بمانیم تا بتوانیم با اتوبوس به مقصد برسیم و همین مسئله باعث شده تا دود ضررهای مادی ناشی از این معضل به چشم ما برود.

یکی از شهروندان که از خود مدرس هنر معرفی می کند با اشاره به نابسامانی ایستگاه های اتوبوس به خبرنگار ما گفت: وضعیت ایستگاه ها در کنار نبود امکانات لازم و تابلوهای تبلیغاتی ناهنجار، زیبایی را از چهره شهر گرفته است، در این ارتباط می‌توانم به تبلیغات انجام شده روی برخی اتوبوس‌های شهر اشاره کنم، پوشش کامل بدنه برخی اتوبوس‌ها نیز با برچسب‌های تبلیغاتی زیبایی را از سیمای شهر گرفته است.

در ادامه این گزارش میدانی به سراغ تعدادی از مدیران شهری رفته ایم و دیدگاه های آنان را در رابطه با وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر جویا شدیم که ماحصل آن از نظرتان می گذرد:

عباس زارع رئیس پارلمان پنجم یکی از تصمیمات مهم شورا در دوره پنجم را بهره برداری از فاز اول توسعه حمل و نقل عمومی می داند و می گوید: در شورای پنجم بودجه سال ۹۷ و ۹۸ را در حوزه حمل و نقل، پررنگ دیدیم و دو موضوع را در راس این امر قرار دادیم که یکی از آنها بازسازی اتوبوس های فرسوده است که در حال انجام است و دیگری خرید اتوبوس های جدید است.

همچنین شهردار کرج با اشاره به ضرورت تکمیل و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کرج گفت: حدود ۱۰ سالی بود که اتوبوس جدید به کرج اضافه نشده بود که خرید این ۳۰ دستگاه نور امیدی را در دل شهروندان روشن کرد.

وی با معرفی سال ۹۸ به عنوان سال توسعه حمل و نقل عمومی می گوید: برای کاهش مشکلات ترافیکی و ترغیب مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، نوسازی و بهسازیِ حمل و نقل در اولویت قرار دارد که در این راستا اتوبوس های جدید با موتورهای یورو ۶ که حداقل آلودگی را دارند وارد ناوگان حمل ونقل عمومی کرج می شوند.

خلیلی‌اردکانی از اعضای شورای شهر کرج با اعتقاد به بهبود وضعیت حمل و نقل و و تردد در معابر شهر می گوید: امیدواریم  با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و به ویژه تسریع در راه اندازی قطار شهری شاهد کاهش بار ترافیکی شهر و نیز کاستن از میزان تصادفات منجر به جرح و فوت باشیم متاسفانه در حال حاضر ۴ مشکل اساسی در کلانشهر کرج وجود دارد که معضل ترافیک یکی از مهم‌ترین آن هاست.

بی شک یکی از گله های همیشگی شهروندان عدم برخورد مناسب رانندگان اتوبوس با مسافران است که در این رابطه احمدی نژاد از مسئولین حمل و نقل شهری با اشاره به راه اندازی سامانه نظارت بر رفتار رانندگان تصریح می کند: با راه اندازی و بهره برداری از سامانه نظارت در مرکز کنترل ترافیک شهرداری کرج، ضمن رصد تخلفات فردی و رانندگی رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی در سطح معابر شهری، تخلفات یاد شده در سوابق فرد متخلف به ثبت رسیده و امکان برخورد قانونی با وی فراهم می شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج به خبرنگار تریبون شهر می گوید: در حال حاضر بزرگترین معضل اتوبوسرانی چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی عدم کارایی سیستم ناوگان اتوبوسرانی است به طوری که هر اتوبوس در روز حدود ۴۰۰ مسافر را جابجا می کند که نسبت به میزان جایجایی ۸۰۰ مسافری که معدل کشوری است تنها پنجاه درصد کارایی دارد.

وی تاکید می کند: اگر مهندسی خطوط ۲۰ یا ۳۰ درصد راندمان کار را بالا ببرد قطعا شاهد تاثیرگذاری مطلوب تر و بهینه تری برای توسعه حمل و نقل شهری خواهیم بود. ان شاء ا… تا پایان شهریور ۹۸ بتوانیم کارهای مطالعاتی مهندسی خطوط را به اتمام برسانیم و بر اساس مهندسی خطوط جدید طوری بهینه سازی کنیم که ظرفیت بهره‌وری سیستم افزایش پیدا کند.

 احمدی نژاد در خصوص به‌روزرسانی ناوگان اتوبوسرانی می افزاید: ۳۰ دستگاه اتوبوس سال گذشته خریداری شده و امیدواریم در سال جدید نیز با اوراق مشارکت ۱۰۰ دستگاه اتوبوس جدید دیگر به خطوط شهری اضافه گردد و خوشبختانه توانسته ایم ارتباطمان را با سازمان شهرداری ها تنگاتنگ کنیم تا بتوانیم از ظرفیت های دولتی هم در این خصوص بهره ببریم.

مجید استاد کاظمی رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود شدید اتوبوس مواجه هستیم و همین موضوع خدمات رسانی به شهروندان را با مشکل مواجه کرده است تاکید می کند: هدف گذاری زمانی ما برای خطوط عمومی ۲۰ و خطوط اصلی و مرکزی ۱۰ دقیقه است که امیدواریم با خرید اتوبوس‌های جدید این امر محقق شود در واقع ما به دنبال مهندسی خطوط هستیم تا کمبود خطوط و نیازهای ناوگان احصاء و اقدامات لازم را برای رفع آن ها انجام دهیم.

وی در بحث ضرورت نوسازی تاکسی‌های موجود هم تاکید کرد: در حال حاضر چهار هزار و ۷۰۰ تاکسی در کرج نیاز به نوسازی دارند که به دلیل بسته بودن سایت نوسازی تاکسیرانی امکان  اجرای این طرح وجود ندارد.

کوتاه سخن اینکه حدود ۲۷ سال از راه اندازی و تاسیس سازمان اتوبوسرانی می گذرد ولی عملا بازنگری کلی در مورد خطوط صورت نگرفته که لازمه آن بازنگری کلی و مهندسی مجدد خطوط است. بدیهی است برای اینکه ناوگان اتوبوسرانی بتواند نفسی تازه کند، بخش خصوص باید وارد عمل شود چون شهرداری به تنهایی از پس هزینه های خرید اتوبوس‌های جدید و نوسازی اتوبوس‌های مستهلک برنمی آید. بر اساس قانون هوای پاک، عمر مفید ناوگان حمل و نقل عمومی در کلانشهرها ۱۰ سال است که بر این اساس، عمر مفید اتوبوس های کلانشهر کرج یا به پایان رسیده و یا در حال اتمام است . آلودگی هوا و شلوغی شهر در این سال ها با پیامدهای ناگواری مانند افزایش بیماری های ریوی،تنفسی و قلبی همراه شده است، یقیناً توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب در شهر می تواند از آثار مخرب آلاینده ها بکاهد و در بهبود رونق تولید و اشتغال نقش موثری را ایفا نماید. در پایان امیدواریم با نگاه جدیدی که در مدیریت شهری و به ویژه شهردار جوان شهر و نیز اعضای پارلمان پنجم  در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی شهر وجود دارد شاهد تسریع، تحرک و پویایی در این حوزه مهم شهری باشیم.

اکبر سعیدی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.