رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری کرج تاکید کرد: ارائه سبک زندگی سالم با رونمایی از اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج در گفت و گو با هفته نامه «تریبون شهر» با بیان این که در زمینه مسائل فرهنگی بهره‌گیری از اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی می‌تواند نقش بسیار موثری در برنامه‌ریزی‌ها داشته‌باشد، در خصوص اطلس فرهنگی شهر توضیحاتی ارائه داد. به گزارش خبرنگار «تریبون شهر»؛ سید علی اکبر میروکیلی

کد خبر : 774
تاریخ انتشار : شنبه 22 دی 1397 - 10:24

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج در گفت و گو با هفته نامه «تریبون شهر» با بیان این که در زمینه مسائل فرهنگی بهره‌گیری از اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی می‌تواند نقش بسیار موثری در برنامه‌ریزی‌ها داشته‌باشد، در خصوص اطلس فرهنگی شهر توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار «تریبون شهر»؛ سید علی اکبر میروکیلی گفت: در حال حاضر هرگونه برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری نیازمند بهره‌گیری از تکنیک‌ها و روش‌های علمی روز دنیا می‌باشد، در این راستا نقشه رقومی یکی از ابزارهای مهم در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های شهری است که با بهره‌گیری از آن نتایج تحلیل‌ها با امکان تدوین استراتژی هدفمند و کارآمدتر می‌گردد.

وی ادامه داد: در واقع اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی که به صورت سامانه‌ای الکترونیکی و بر پایه‌ی علم GIS ، طراحی گردیده است مجموعه‌ای از نقشه‌های مکانی، اطلاعات توصیفی و ابزارهای تحلیلی است.

معاون شهردار کرج با تاکید بر این که اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی مرجعی مهم برای تصمیم گیری و برنامه‌ریزی و نقشه راهی برای ترسیم چشم‌انداز فرهنگی شهر است، بیان داشت: این اطلس با ارائه شناسنامه فرهنگی شهر و مسائل گوناگون اجتماعی در جهت مدیریت بهینه منابع، رفع آسیب‌های اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار‌‌گیرد.

وی اظهار داشت: در سامانه اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی غنی‌سازی بانک اطلاعاتی شامل موقعیت مکانی اماکن مختلف شهری (آموزشی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی و…)، اطلاعات توصیفی هر یک از اماکن، اطلاعات مربوط به ساختار جمعیتی بلوک های شهری و… صورت می پذیرد و امکان به‌روز‌رسانی تمامی اطلاعات نیز فراهم می باشد.

میروکیلی در خصوص کاربردهای این اطلس در زمینه مسائل اجتماعی نیز گفت: با ورود اطلاعات مربوط به هر یک از آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی، مناطق بحران‌خیز و… امکان بهره‌گیری از ابزارهای تحلیلی و بررسی موثرتر در جهت رفع و یا کاهش آسیب، شناسایی محل‌های بحرانی و دارای زمینه‌های بروز آسیب‌های اجتماعی، شناسایی استعدادها، فرصت‌ها و امکانات، فعالان اجتماعی در عرصه‌های مختلف و… فراهم می گردد، همچنین بعد دیگری از این چشم‌انداز در مداخلات اصلاحی اجتماع و مسائل فرهنگی ضروری به‌شمار ‌می‌رود.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری کرج با بیان این که در این سامانه همه دستگاه‌های موثر حوزه فرهنگ می‌توانند به صورت آنلاین اطلاعات خود را وارد کرده و از سایر اطلاعات با سطح دسترسی مناسب و تعیین شده بهره‌برداری نمایند، تصریح کرد: به‌کارگیری این سامانه علاوه بر یکپارچگی اطلاعات در سطح شهر و استان موجبات برنامه ریزی همه جانبه در قالب تفکر واحد شهری را فراهم می سازد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: همچنین به منظور بررسی وضعیت خدمات‌رسانی هر یک از اماکن، امکان بررسی مساحت و جمعیت تحت پوشش وجود داشته، بنابراین سطوح فاقد امکانات فرهنگی و سایر کاربری‌های مرتبط مشخص‌گردیده و مکان‌های مناسب احداث فضاهای فرهنگی در برنامه‌ریزی‌ها می‌تواند از این طریق تعیین گردد.

معاون شهردار کرج افزود: جهت بررسی امکانات شهری و نحوه توزیع آن‌ها، بررسی وضع موجود و مقایسه با طرح‌های توسعه شهری هم چون طرح تفصیلی و تعیین کسری سرانه‌های پیش‌بینی‌شده میسر است لذا در برنامه‌ریزی‌های آتی، محلات و مناطق نیازمند افزایش و یا کاهش سرانه هر یک از کاربری‌های شهری در جهت توزیع عادلانه کاربری‌ها نیز می‌تواند از این طریق به دست ‌آید.

وی درباره اعمال ویژگی‌های جمعیتی از طریق اطلس فرهنگی اذعان داشت: یکی دیگر از توانمندی‌های این سامانه این است که با مطالعه ویژگی‌های جمعیتی شامل گروه‌های سنی، نسبت جنسی، وضعیت سواد، وضعیت اشتغال، وضعیت تأهل، وضعیت مسکن و وضعیت مهاجرت می‌توان هر یک از محلات و مناطق شهری را مورد مطالعه قرارداد و برنامه‌ها‌ی عملیاتی متناسب با ویژگی‌های جمعیتی را اجرا نمود.

میر وکیلی گفت: شناخت جامع ساختار فرهنگی و اجتماعی مردم شهر، با استفاده از سامانه اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی با انواع تحلیل‌ها و اشکال مختلف نمایش (نقشه، جدول، نمودار و…) متناسب با علم روز دنیا می‌تواند راهبردهای مناسب در ارتقاء کیفیت زندگی و سبک زندگی سالم و اصلاحات فرهنگی را برای برنامه‌ریزی قابل اجرا و تسهیل نماید.

وی در انتها یادآور شد: این سامانه اطلس هوشمند فرهنگی اجتماعی در ایام ا… دهه فجر رونمایی می‌گردد.

کانال تلگرامی تریبون شهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.