دیدگاه‌ها برای رئیس کل دادگستری استان:پیگیری جدی نظارت درون سازمانی در دستگاه قضایی البرز بسته هستند
-

رئیس کل دادگستری استان:پیگیری جدی نظارت درون سازمانی در دستگاه قضایی البرز

پیگیری جدی نظارت درون سازمانی در دستگاه قضایی البرز  نظارت درون سازمانی دستگاه قضا البرز با ۲ رویکرد حفظ کارکنان از آلودگی و انحرافات و حذف عناصر آلوده از مجموعه با جدیت پیگیری می‌شود. به گزارش تریبون شهر، رئیس کل دادگستری البرز در نشست شورای معاونان دادگستری البرز ضمن تاکید بر نظارت درون سازمانی گفت:

کد خبر : 3434
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 تیر 1398 - 8:25

 نظارت درون سازمانی دستگاه قضا البرز با ۲ رویکرد حفظ کارکنان از آلودگی و انحرافات و حذف عناصر آلوده از مجموعه با جدیت پیگیری می‌شود.

به گزارش تریبون شهر، رئیس کل دادگستری البرز در نشست شورای معاونان دادگستری البرز ضمن تاکید بر نظارت درون سازمانی گفت: سلامت در دستگاه قضایی و حفظ آن از اولویت‌های مهم خواهد بود و با اینکه قوه قضائیه متولی برخورد با فساد است ولی همانطور که مقام معظم رهبری هم فرموده‌اند در برخورد با فساد داخلی و بیرونی، اولویت در برخورد با فساد درون قوه قضائیه است.

حسین فاضلی هریکندی خواستار پایش و رسیدگی به پرونده های مهم و کلان به صوت جدی شد و افزود: پایش و رسیدگی به پرونده‌های مهم با جدیت پیگیری و برای سرعت در تعیین تکلیف این پرونده‌ها در استان البرز دبیرخانه مختص این موضوع را ایجاد خواهیم کرد.

وی با اشاره به عملیاتی شدن سند تحول قضایی اظهار داشت: آیت‌الله رئیسی با توجه به تجربه قضایی که داشت سند تحول قضایی را طراحی و پیشنهاد داد و پس از تایید رهبر معظم انقلاب که در حکم انتصاب مسئولیت قوه قضائیه هم به آن اشاره کردند وارد فاز عملیاتی شد.

فاضلی گفت: این سند همانطور که رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر مسئولان قضایی فرمودند ناظر بر مبانی و اصول اساسی اسلام و انقلاب نیست بلکه شامل شیوه‌های اجرای مبانی و اصول اسلام است که نیازمند بازنگری و به کارگیری روش‌های نوین و ابتکارانه دارد.

وی ادامه داد: اجرای تمام ابعاد این سند در دادگستری استان البرز در دستور کار خواهد بود و با هدف اجرای متعالی آن این آمادگی را داریم تا نظرات و ایده‌های خلاقانه و مشورتی همکاران را اخذ و به کار گیریم.

تکریم ارباب رجوع از اولویت اصلی دستگاه قضا البرز است

وی در ادامه با تشریح برنامه‌های خود در دادگستری استان البرز گفت: تکریم یکی از اولویت‌های اصلی خواهد بود که ۲بعد تکریم کارکنان و تکریم مراجعان و متهمان پیگیری می‌شود، باید تلاش کنیم در درجه اول عزت کارکنان قضایی و اداری دادگستری حفظ و بعد از آن‌ها بخواهیم با مراجعان همانگونه که با ایشان برخورد می‌شود برخورد کنند.

به گفته فاضلی باید تلاش کنیم شرایطی ایجاد گردد تا مشلغه‌های زیاد کاری که ناشی از ورودی‌های زیاد پرونده‌ها است در نوع برخورد با مراجعان تاثیرگذار نباشد.

وی اضافه کرد: یکی از مصادیق تکریم، اختصاص وقت اداری برای رسیدگی به امورات مردم است، برای این منظور مسئولان دادگستری استان تلاش کنند جلسات درون‌سازمانی را در ساعات پس از وقت اداری برگزار کنند.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه هدف اصلی در جمهوری اسلامی خدمت‌رسانی به مردم است تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کرده‌اند دستگاه قضایی متعلق به مردم است و باید شرایطی فراهم کرد تا آن‌ها با رضایت از مجموعه یاد کنند.

ضرورت کاهش ورودی پرونده‌ها و تسریع در رسیدگی

رئیس کل دادگستری البرز، موضوع افزایش سالانه ورودی پرونده و اطاله در رسیدگی‌ها را یکی از موارد تمرکز سند تحول قضایی عنوان کرد و گفت: همانطور که رئیس قوه قضائیه در سخنان متعدد اشاره کرده منظور از پرونده مانده پرونده‌ای است که از زمان تشکیل تا رسیدگی بیش از یکسال گذشته باشد، به همین منظور در استان تلاش خواهیم کرد با به کارگیری همه ظرفیت‌ها تعداد پرونده‌های مانده به حداقل برسد.

فاضلی هریکندی متذکر شد که هر ساله به دلیل مسائل خارج از اختیارات قوه قضائیه و افزایش تورم، شاهد افزایش جرایم و اورودی پرونده‌ها هستیم که رسیدگی دقیق به این پرونده‌ها مستلزم افزایش کادر قضایی و اداری و فضای فیزیکی است.

ضرورت استفاده از مجازات جایگزین حبس

کاهش جمعیت کیفری و تعداد زندانیان یکی از اولویت‌های اصلی رئیس قوه قضائیه است که فاضلی هریکندی در زمینه پیگیری این سیاست در استان بیان داشت: کرج میزبان چهار زندان بزرگ کشور است و مشکلات وجود این زندان‌ها در استان ملموس است؛ باید قضات از ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی خود استفاده کرده تا افراد کمتری به زندان معرفی شوند و تا جایی که امکان پذیراست از ظرفیت آزادی مشروط و مجازات‌های جایگزین حبس در جرایم سبک استفاده شود.

وی افزود: در موضوع مهریه و اعسار نیز با توجه به تاکید مراجع عظام بر کاهش استفاده از حبس در مورد افرادی که امکان مالی یا دارایی شناسایی شده ندارند، باید مفاد قانون در مورد پذیرش اعسار مورد توجه قرار گیرد.

برگزاری جلسات در ساعات پس از وقت اداری

وی با اشاره به شرایطی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه بر کشور تحمیل شده گفت: ما امروزه درگیر تروریسم اقتصادی هستیم که به مراتب سخت‌تر از جنگ است و این شرایط اقتضا می‌کند برای خنثی کردن توطئه دشمنان مدیران فعالیت‌های جهادی داشته باشند.

فاضلی هریکندی تاکید کرد: کلیه جلسات استانی دادگستری در ساعات پس از وقت اداری برگزار و دیدارها با همکاران قضایی و اداری نیز عمدتاً در ساعات بعد از وقت خدمات‌رسانی به مردم انجام می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.