دیدگاه‌ها برای رئیس کل دادگستری البرز: دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی مماشات ندارد بسته هستند
-

رئیس کل دادگستری البرز: دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی مماشات ندارد

دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی مماشات ندارد رئیس کل دادگستری البرز گفت: در برخورد با جرایم و مفاسد اقتصادی به ویژه متولیان سمت های اجرایی اعم از دولتی و عمومی، هیچ گونه مماشات و ملاحظه ای نداریم. به گزارش تریبون شهر، «حسین فاضلی هریکندی»  در نشستی با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار اظهار

کد خبر : 4061
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 مرداد 1398 - 8:04

رئیس کل دادگستری البرز گفت: در برخورد با جرایم و مفاسد اقتصادی به ویژه متولیان سمت های اجرایی اعم از دولتی و عمومی، هیچ گونه مماشات و ملاحظه ای نداریم.

به گزارش تریبون شهر، «حسین فاضلی هریکندی»  در نشستی با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: این مسایل از طریق دادستان ها و روسای دادگستری تحت نظر مستقیم این ریاست کل پیگیری می شود.

وی با تاکید بر این که هیچ فرد و دستگاهی در برابر قانون مصونیتی ندارد در مورد روند پرونده یکی از اعضای شورای اسلامی یکی از شهرهای البرز افزود: این فرد به دلایل جرایم مالی معلق شده است.

فاضلی هریکندی اضافه کرد: همچنین شهردار پیشین یکی از شهرهای استان البرز به حبس و جزای نقدی محکوم شده و این پرونده در یکی از شعب ویژه در حال رسیدگی است.

به دنبال طرح دعوی و شکایت علیه رسانه ها نیستیم

 رئیس کل دادگستری البرز همچنین با اشاره به نقش رسانه ها در اطلاع رسانی و حل مشکلات، درباره برخی شکایات افراد و دستگاه ها از رسانه ها گفت: ما به دنبال طرح دعوی و شکایت علیه اصحاب جراید نیستیم همانگونه که ریاست قوه نیز چنین دستوری داده اند، اگر پرونده ای در خصوص خبرنگاران است به طور قطع  آن را پیگیری می کنیم.

وی افزود: در انعکاس موضوعات و ارائه اخبار، یک سری ساز و کارهای قانونی داریم که گاهی طرفی که خبرنگار درباره وی مطالبی ارائه و نقد می کند از این موارد استفاده و اعلام شکایت می شود  که  باید تمام مساعدت ها برای حفظ شان خبرنگاران به کار گرفته شود.

این مقام قضایی گفت: به همین خاطر است که قانونگذار برای جرایم مطبوعاتی و سیاسی هیات منصفه گذاشته است.

وی با اشاره به ضرورت رعایت احتیاط ها و الزامات قانونی در انتشار اخبار گفت: طبق قانونی که در مجلس به نمایندگی از جامعه وضع شده، باید از ساز و کارهای قانونی استفاده شود اما در مقام اجرا از تمام ظرفیت های قانونی برای مساعدت استفاده خواهیم کرد.

فاضلی هریکندی با استقبال از ارتباط مستمر رسانه ها با دستگاه قضا و پیشنهادهای جدید از سوی آنها گفت: رسانه ها به عنوان نهاد ناظر بیرونی و در ارتباط با کف جامعه در جاهایی که من و همکاران قضایی ام نمی توانیم به جهاتی در آنها حضور داشته باشیم، حضور داشته و می توانند با تمام اقشار جامعه بدون ملاحظه در ارتباط باشند.

وی افزود: رسانه ها می توانند ارتباط خوبی برای انعکاس مسایل و مشکلات جامعه که بخشی از آنها هم مربوط به دستگاه قضا و دادگستری استان است داشته باشند و از این جهت از تداوم چنین نشست هایی در چارچوب تعامل مجموعه استان و مطبوعات و رسانه ها استقبال می کنیم.  

تفاوت دوره جدید قوه قضاییه با دوره های قبل

فاضلی هریکندی در بخش دیگری از سخنان خود به تصدی آیت الله رئیسی بر مسند قوه قضاییه گفت: ایشان متصدی مسئولیت های متعدد بوده و با این کوله باری از تجربه مسئولیت کلان بر عهده اش که این خود یک تحول است و از چنین شخصی انتظار می رفت که این دوره ، دوره ای باشد که تفاوت ملموسی با دوره های قبل داشته باشد.

وی به ارائه سند تحول قضایی اشاره و افزود: مشکلات ساختاری که ما در قوه داریم، بحث فضای فیزیکی و ساختمان یک بخشی از مشکلات ما است، اما جلوگیری از افزایش ورودی پرونده ها، اطاله رسیدگی پرونده های مسن، کاهش جمعیت کیفری پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از سرمایه گذاری و اشتغال، مبارره با فساد، احیای حقوق عامه برنامه های کلانی است که برای این موضوعات باید راهکار اجرایی یافت.

فاضلی هریکندی گفت: از  جمله موضوعات مد نظر و خیلی مهم، تکریم ارباب رجوع و مراجعان به دستگاه های قضایی اعم از اصحاب پرونده، متهم، شاکی، خواهان، خوانده، شاهد، مطلع و هر کسی به مناسبتی مراجعه می کند به مراجع قضایی است.

وی با اشاره به تعریف تحول قضایی افزود: بهترین تعریفی که می توان ارائه داد تعریفی است که مقام معظم رهبری امسال در همایش قوه قضاییه مطرح کردند،

یک اصول و قوانینی داربم که انقلاب و نظام ما بر پایه آنها بنیان نهاده شده و اصول ثابتی است، اصولی که فلسفه اصلی برای پیروزی انقلاب بوده و قابل تغییر نیز نیستند، ولی تحول این است که آرمان ها و اصولی را بتوانیم با شیوه های جدید و نوآوری در این زمان با توجه به مقتضیات زمان اجرایی کنیم.

به گفته وی شاید شیوه های اجرایی اوایل انقلاب دیگر پاسخ مناسب ندهد، هدف همان اصول و مبانی است اما برای اجرای آنها، باید شیوه های جدید به کار بگیریم.

رئیس کل دادگستری البرز ادامه داد: ما نیز از جهت قانونی مکلف به اجرای این قانون هستیم، قصد داریم که آن را در استان پیاده کنیم که برای این موضوع نیازمند به همکاری مردم، نهادهای مدنی، جامعه حقوق دانان، کارشناسان، خانه مطبوعات و اصناف و همه کسانی که در این استان هستند و دغدغه حل مشکل و تکریم مردم را دارند هستیم.

فاضلی هریکندی گفت: در این میان چه صنفی بهتر از اصحاب رسانه که چشم بینا و گوش شنوا مردم هستند در ارائه و انعکاس مشکلات مردم.

وی ادامه داد: در این موضوعات ظرفیت های قانونی وجود دارد که اگر هم با مقررات قانونی گاهی سازگاری نداشته باشد از این ظرفیت قانونی استفاده کنیم که با کسی با حسن نیت به واسطه رسالت حرفه ای و خبری که دارد مطلبی را که عنوان می کند برخوردی متفاوت با کسی که دراین مقوله و وظیفه نیست داشته باشیم.

رئیس کل دادگستری البرز  همچنین به برنامه های پیش روی دستگاه قضایی استان اشاره کرد  و گفت: مطالعاتی صورت گرفته و اطلاعاتی از اوضاع استان و از دستگاه اجرایی جمع آوری کرده ایم.

فاضلی هریکندی افزود: همچنین  بازدیدهای سرزده به عنوان یک برنامه مستمر و بدون اطلاع مدیران واحد، از واحدها خواهیم داشت تا علاوه بر ارتباط با همکارانم در محیط کار با کسانی نیز که همان روز به مراجع قضایی مراجعه می کنند بی واسطه ارتباط برقرار کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.