دیدگاه‌ها برای رئیس کل دادگستر ی البرز :پیگیری جدی کاهش جمعیت کیفری در البرز بسته هستند
-

رئیس کل دادگستر ی البرز :پیگیری جدی کاهش جمعیت کیفری در البرز

پیگیری جدی کاهش جمعیت کیفری در البرز کاهش جمعیت کیفری در راستای برنامه تحولی ریاست قوه قضاییه در دوره جدید از مهمترین اولویت هایی است که این روزها در استان البرز پیگیری می شود. به گزارش تریبون شهر، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستر ی البرز در بازدید از ندامتگاه مرکزی کرج با اشاره به اهمیت

کد خبر : 4101
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 مرداد 1398 - 10:40

کاهش جمعیت کیفری در راستای برنامه تحولی ریاست قوه قضاییه در دوره جدید از مهمترین اولویت هایی است که این روزها در استان البرز پیگیری می شود.

به گزارش تریبون شهر، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستر ی البرز در بازدید از ندامتگاه مرکزی کرج با اشاره به اهمیت مواردی که در راستای برنامه تحولی ریاست قوه قضائیه در دوره جدید مدنظر است، گفت: یک از موارد مهم، کاهش جمعیت کیفری است که در این قالب برنامه‌هایی را با جدیت در سطح استان البرز پیگیری خواهیم کرد.  

وی با این توضیح که فلسفه زندان بصورت تئوری و عملیاتی هر دو باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: این رویکرد مهم مشتمل بر مباحث اصلاح و بازپروری شخص بزهکار است.

فاضلی هریکندی  با تاکید بر اینکه هدف از زندان نگهداری شخص بزهکار در یک دوره زمانی برای اصلاح و بازگشت به جامعه است بیان کرد: هدف از نگهداری فرد بزهکار در زندان این است که به عنوان یک عضو مسئولیت‌پذیر به جامعه بازگردد و رفتاری طبیعی در بین مردم داشته باشد.

وی ادامه داد: باید بتوانیم این هدف را پیگیری کرده و به تصمیماتی در مسیر عملیاتی کردن آن برسیم، اما گاهی انجام این رسالت‌ها به تنهایی از عهده قوه قضائیه خارج است و نیاز به مقدماتی دارد که کل نظام و دولت آن را باید فراهم کنند تا در نهایت، هدفی که از تعیین مجازات حبس و زندان برای شخص بزهکار مدنظر است محقق شود.

رئیس کل دادگستری البرز با اشاره به اینکه اگر به هر دلیلی نتوانیم به اهداف مورد نظر از تعیین حبس یا مجازات زندان برای شخص بزهکار دست یابیم، باید استفاده از آن را تا جایی که ممکن است تعدیل کنیم، گفت: تا جایی که ممکن است و طبق آنچه مورد تاکید قانون و نظر ریاست قوه قضائیه است باید از صدور قرار بازداشت‌های موقت غیرضروری اجتناب و این انتظار وجود دارد که در دادگستری استان از همه این ظرفیت‌های قانونی برای اجتناب از بازداشت‌های غیرضروری استفاده شود.

وی با اشاره به بحث اجرای احکام کیفری بیان کرد: نیاز به عزم همه نهادهای حکومتی و دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکل در شناسایی اموال محکومان است، در مسائلی مانند مهریه اعتقاد داریم که در دیون ابتدایی، اصل بر اعسار است و توانایی مالی محکوم علیه باید اثبات شود.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با تاکید بر اینکه در جرائم غیرعمدی نباید افراد به زندان فرستاده شوند، گفت: مجازات‌های جایگزین حبس و ظرفیت‌های قانونی دیگر در این خصوص می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس شورای قضایی استان البرز با اشاره به برنامه ویژه برای کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها عنوان کرد: در سطح معاون رئیس کل، یک معاونت ویژه برای نظارت بر زندان‌ها، عفو و بخشودگی تعیین خواهد شد تا نظارت‌ها بیشتر شده و هماهنگی میان دادسراها افزایش یابد.

وی تصریح کرد: امور مرتبط به بازداشت شدگان و زندانیان، رسیدگی به پرونده‌های مهم و رفع اطاله دادرسی را به صورت جدی در استان پیگیری تا این پرونده‌ها زودتر به نتیجه برسند؛ اگر پرونده‌ای دارای متهم بازداشت شده باشد و حداکثر طی یک یا ۲ ماه به تصمیم نهایی نرسد باید قرار تامین آن را فک یا به قرار تامین دیگری تخفیف داد، برای اینکه قانون به متهمان تحت قرار و رسیدگی توجه ویژه دارد.

فاضلی هریکندی در ادامه و در بخش دیگری در خصوص گزارش بازدید قضات از ندامتگاه‌ها گفت: در نظر داریم قضاتی که بیشترین میزان صدور مجازات حبس در دادگاه بدوی و یا تجدید نظر را دارند بصورت دوره‌ای از زندان‌های استان البرز بازدید داشته باشند تا با ملاحظه وضعیت زندان تا حد امکان از ظرفیت های قانونی موجود برای صدور مجارات های جایگزین حبس و یا نهادهای ارفاقی استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه در بحث تعداد بازدید قضات از زندان‌ها، استان البرز از رتبه ۱۲ در مقیاس کشوری در سه ماهه اول سال ۹۷ به رتبه ۲۱ در سه ماهه چهارم همان سال رسیده تصریح کرد: این جایگاه بیانگر آمار خوبی نیست و باید در این زمینه و برنامه‌ها تجدیدنظر شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به جرائمی که بیشترین آمار را در البرز به خود اختصاص داده‌اند، گفت: سرقت، مواد مخدر و محکومیت‌های مالی رتبه‌های نخست تا سوم را دارند؛ در این راستا باید توجه به فلسفه زندان که همان اصلاح و بازپروری برای بازگشت افراد به بطن جامعه است با جدیت پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه اکثر سارقین افرادی هستند که به دلیل نیاز مالی یا فقدان شغل مناسب مرتکب سرقت می‌شوند، عنوان کرد: آنهایی که به دلیل مواد مخدر بازداشت می‌شوند عمدتا چنین مشکلاتی دارند و درگیر مسائل اقتصادی هستند؛ برای کاهش وقوع جرم باید جلوی بازگشت بزهکاران به سرقت یا روی آوردن آن‌ها به مواد مخدر گرفته شود که حرفه‌آموزی بسیار کارگشاست.

 فاضلی هریکندی با این توضیح که اکنون در زندان‌ها شاهد تراکم زندانی‌ها هستیم، افزود: باید فعالیت‌های فرهنگی، نگهداری، بازآموزی و بازپروری مورد توجه قرار گیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.