سرگردانی های حصار و کلاک به پایان می رسد

  با گذری گذرا بر گستره این پهنه جغرافیایی در استان البرز و بویژه اقلیم کرج، در می یابیم که شرق آفتاب خیز این خاک گوهرزا، که اتفاقاً نقطه نورانی برآمدن خورشید خاوران و شهود آفتاب عالم تاب در کهکشان کرج است از خطه های کهنسال و دیرینه پای این استان محسوب شده و در

کد خبر : 1648
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 بهمن 1397 - 9:57

  با گذری گذرا بر گستره این پهنه جغرافیایی در استان البرز و بویژه اقلیم کرج، در می یابیم که شرق آفتاب خیز این خاک گوهرزا، که اتفاقاً نقطه نورانی برآمدن خورشید خاوران و شهود آفتاب عالم تاب در کهکشان کرج است از خطه های کهنسال و دیرینه پای این استان محسوب شده و در زمره نخستین اقلیم های ظهور یافته در این ناحیه به شمار می آید که در تقیسمات نوین شهرداری حوزه ای متراکم و تقریباً نیمه کوهستانی و باغستانی، منطقه یازده شهری را به خویش اختصاص داده که محله های شناسنامه داری چون حصار، وسیه، سرجوب، خلج آبادو کلاک قدیم و جدید در این ساختار گنجانیده شده اند.

محله های کهنسالی که بلحاظ پیشینه شناسی، اعتبار و آبروی قدمت دار بخش های بزرگی از کرج امروز تلقی شده و سالها عبور تاریخ را به تکرار در کوچه باغ های خویش به نظاره نشسته اند تا شاید این بار شاهد «رویش امید» بر ساقه های چشم انتظار شکفتن خود باشند و به تماشای برگ و بار بهارانه خویش بایستند.

بی شک، «کلاک»؛ این بار منتظر کایاک نجاتی است تا او را از دریای مواج و پرتلاطم مشکلات و معضلات دیرینه اش رهایی بخشد و به ساحل مراد و سرمنزل سعادت و سلامت متصل گرداند و «حصار» خواهان برچیدن حصارهای تیره و تاریک خرابه هایی است تا خورشید نجات بر ظلمات تردیدهایش بتابد و این گوهر ناشناخته را به معرض تجلی و تلألؤ بگذارد و به تبع آن زلال زندگی دوباره در جویباران «سرجوب» جاری گردد و به مدد آن باغستانهای «خلج آباد» به خلیج سرشار از آبادی و آبادانی مبدل شود و «وسیه اش» وسعتی همیشه سبز برای اهالی البرز و ارادت ورزان کرج باشد.

اینک در این مقال و در مجال مهیا شده در گزارشی میدانی به دیدار اهالی خون گرم و میهمان نواز شرق کرج شتافته ایم و فرصت حضوری صمیمانه را یافته ایم تا با جمعی از ساکنان و خیرین و معتمدین خوشنام و صاحب تجربه این محلات گپ و گفتی داشته باشیم که طی آن با صبوری تمام به بازگوی معضلات مهم این حوزه ها و مطالبات و خواسته های بحق خویش پرداخته اند. معضلاتی که سالهاست با آنها ساخته اند و قافیه حوصله و شکیبایی را نباخته اند تا شاید دستانی از جنس مدیریت متعهدانه به یاری ایشان بشتابد و آینده اشان را آفتابی تر از همیشه رقم بزند.

آنچه در پی خواهید خواند ماحصل گفتگوی همکاران ما با معتمدین مطلع و کاردان و فهیم و فاضل این محلات است که شرح آن از نظرتان می گذرد:

ضمن تشکر از حضور مجدانه و مشارکت مهربانانه شما و همکارانتان با اهالی کلاک و بازتاب خواسته ها و مطالبات و نقائص و کمبودهای این محله قدیمی در رسانه وزین تان از این که صدای رسای ما را با رسانه خود انعکاس می دهید سپاسگزاریم.

یکی از مهمترین مشکلات این منطقه وجود املاک قولنامه ای و فقدان سندهای رسمی است که باعث شده این بافت قدیمی و در حال  فرسایش در ساختاری بین روستا و شهر سرگردان بماند و با وجود خدمات و زحمات بسیار مدیران و مسئلوان زحمتکش به جایگاه واقعی خویش نرسد چون با این که ساکنین منطقه عوارض نوسازی و بهسازی خود را پرداخت می کنند اما آن گونه که شایسته و بایسته است از خدمات جانبی آن بهره مند نمی شوند و ساخت و سازهای غیراصولی و متخلفانه آن زمینه و بستر رشد و بالندگی منطقی و عمران و آبادی اصولی را در آن کمرنگ ساخته است.

همچنین نبود زیرساخت های مناسب از قبیل خیابان بندی، جدول گذاری، آسفالت، فاضلاب های فرسوده و پایین بودن میزان استانداردهای عمرانی بر معضلات ریشه ای آن افزوده که موانع بسیاری را بر سر راه شکوفایی و رشد و توسعه آن ایجاد کرده است.

یکی دیگر از معتمدین با برشمردن مطالبات اهالی این محله گفت:

حل نشدن جریان آمد و رفت و ترافیک این منطقه و سامان ناپذیری آن از دیگر مشکلات این اقلیم قدیمی است که با وجود اقتراب این محله با اولین و قدیمی ترین شاهراه حمل و نقل ترانزیتی کرج، هنوز در نقاط ورودی و خروجی خویش نیازمند ساماندهی مناسب تری است و بر همین مبنا خدمات دهی شایسته و بایسته سازمان های اتوبوسرانی و تاکسیرانی و ایاب و ذهاب وسایل نقلیه عمومی و شخصی اهالی را  دچار ضعف و بی برنامگی نموده است.

معتمد دیگر این محله که به نوعی شناسنامه اولیه ثبت تاریخ کرج محسوب می شود با ارایه توضیحاتی راجع به معضلات این محله اذعان داشت:

اشباع شدن فضای فیزیکی گورستان قدیمی و فقدان فضای قابل گسترش آن موجب شده که اهالی متقبل زحمات مادی و معنوی بسیاری شوند و برای مراسم تدفین اموات، بناچار با پرداخت هزینه های سنگین و صرف اوقات فراوان به بهشت سکینه مراجعه نمایند در حالی که با اندکی مدیریت منطقی می توان در تسهیل این فرآیند توفیقات لازم را بدست آورد.

وی در ادامه به گسترش خطر اعتیاد و خسارات جانبی آن و نیز ایجاد فسادهای ناشی از آن در منطقه کلاک اشاره کرد و افزود: متاسفانه پس از جمع آوری مواد فروشان منطقه حصار، اغلب آنان بلحاظ ارزان بودن و سهل الوصول بودن تهیه مسکن در این محله، به کلاک گسیل شده اند که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود.

همچنین تردد معتادان جهت دریافت دارو و مشاوره های روانی از خانه ای که به همت بهزیستی در این منطقه ، تاسیس گردیده، موجی از نارضایتی را در بین شهروندان ایجاد نموده است که امیدواریم مسئولین قضایی و انتظامی در بهسازی  وپاکسازی این محیط مبادرت متعهدانه ای داشته باشند تا آسایش خانواده ها و اهالی آن فراهم گردد.

در ادامه این گفتگو پای درد دل یکی از کسبه کهنسال کلاک که سالهاست در این محله سکونت دارد نشستیم که ایشان در بیان مطالبات  بحق شهروندان گفت:

یکی از نیازهای اساسی ما در این محله نبود بوستان ها و فضاهای فرهنگی نظیر فرهنگسراها و کتابخانه و سالن های ورزشی متناسب با جمعیت است که بالطبع نتیجه ای جز بی سروسامانی نسل آینده و نیز آسایش و آرامش سالمندان و خانواده ها در پی ندارد و در حاشیه معضلات بی شماری را برای ساکنین رقم زده است چون بهداشت روانی و جسمی دو عنصر اساسی در توسعه همه جانبه است، در حالی که بعضی از نقاط این محله از اندک امکانات نسبی هم برخوردار نمی باشند و بخاطر پراکندگی نخاله ها و زباله ها در بعضی از مناطق آن، از مشکلات بسیاری برخوردارند که امیدواریم مدیران و مسئولین با برنامه ها و اقدامات هدفمندانه تری در جهت کاهش آن تلاش نمایند.

حصار  از حصار مشکلات رها می شود

در ادامه تهیه مجموعه گزارش های میدانی از منطقه شرق کرج، این بار به محله حصار رفته اند و با تعدادی از معتمدین، کسبه و اهالی محترم آن به گفتگو نشسته اند که ماحصل آن را ذیلاً به مرور خواهید نشست.

اولین معتمد این محل با اشاره ای تیتروار به معضلات و مطالبات خط اول حصار گفت:

براساس وعده مسئولین قرار بود خانه قدیمی این منطقه که مزین بنام امام راحل است و بنیانگذار انقلاب در آن سکونت داشته اند حفظ و مرمت و بازسازی شده  و به فرهنگسرا تبدیل شود که مجموعه ای تاریخی را بیادگار بگذاریم که این پروژه نیز ابتر باقی مانده است.

وی افزود: یکی دیگر از مطالبات این محله تعریض خیابانها و عزم و اراده جدی مسئولان برای فراهم سازی تسهیلات رفاهی و خدماتی برای شهروندان بویژه تفرجگاه تفریحی این منطقه است که نیاز مبرم به سرویس های بهداشتی، نمازخانه، کتابخانه و سایر خدمات دارد که امیدواریم هر چه زودتر جامه عمل بپوشد و تمهیداتی اندیشیده شود تا شاهد ریختن نخاله ها و زباله در اطراف این منطقه گردشگری و خسارات ناشی از آن نباشیم.

در ادامه این گفتگو معتمدان خط چهارم نیز با برشمردن عمده ترین معضلات این منطقه بویژه کمبود خدمات رفاهی  عمرانی در خور توجه افزودند:

خط چهارم با بیش از نیم قرن سابقه سکونت و با نمایه جمعیتی بالغ بر ۱۵۰۰۰ نفر از فقدان مدرسه و محیط های مناسب آموزشی در مقاطع مختلف رنج می برد که خانواده ها را نیز با آن گریبانگیر ساخته است و پروژه خانه بهداشتی هم که رونمایی و جانمایی شده بود فعلا مهر تعطیلی بر پیشانی آن خورده و اهالی با مشکلات درمانی و بهداشتی از این دست، دست و پنجه نرم می کنند.

یکی دیگر از معتمدان با اشاره به اصلی ترین مشکل این منطقه یعنی نبود سند مالکیت برای املاک موجود گفت:

البته با پیگیری های مداوم معتمدان و مساعدات مجدانه شورای شهر و شهرداری و شهرسازی تاکنون ۶۰  درصد این مشکل حل شده اما بنا به دلایل نامعلوم، مجدداً متوقف گردیده که امیدواریم دوباره به مسیر قانونی و اجرایی برگردد.

لازم به ذکر است که با وجود این که حصار در طرح و برنامه ریزی نه چندان گذشته مدیران، منطقه گردشگری اعلام شده بود متاسفانه، مجدداً به منطقه مسکونی تبدیل شد که باعث گردید اهالی نتوانند از عواید و فواید حاصله از آن بهره مند شوند و درآمدهای حاصله از آن صرف بهسازی و نوسازی و توسعه آن گردد.

در پایان لازم است از مساعدات معتمدین و دلسوزان محله های کلاک و حصار آقایان، یوسف زاده، اصغرپور، فیض اللهی، احدی، صیدی، نصراللهی، کریمی و عقیل لو نهایت سپاس و قدردانی را در انعکاس خواسته ها و بازتاب مشکلات این محله های قدیمی داشته باشیم.

   گزارش اختصاصی از مرتضی دهقان آزاد

کانال تلگرامی تریبون شهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.