گذری گذرا بر”گزاره” کارکرد محوری در شورا

گذری گذرا بر گزاره کارکرد محوری شورای اسلامی شهر کرج در آستانه ورود به دومین سال فعالیت

کد خبر : 2471
تاریخ انتشار : جمعه 20 اردیبهشت 1398 - 3:39

گذری گذرا بر گزاره کارکرد محوری شورای اسلامی شهر کرج در آستانه ورود به دومین سال فعالیت بویژه، بررسی عملکرد منتخبین پنجمین پارلمان شهری وسنجش تطبیقی آن

 

واکاوی برآیند مطالبات مورد نظر مکتب “رفرمیسم”حاکی از عدم تحققِ اکثریت این خواسته ها بوده وگویایِ این واقعیت تلخ است که، این پارلمان به ظاهر،پروپیمان!! نه تنها؛درپاسخگویی به غالبِ پُرسمان هایِ مردمی؛عاجزمانده!

به خاطرِآسیب هایِ موثری چون: اختلافات و سهم خواهی های نامعقول درون شورایی، نفوذپذیری ازجریان های افتراق افکن برون شورایی، نداشتن تجربه و تخصص کافی وعدم آشنایی بافعالیت های شورایی در برخی از اعضاء؛ رفته رفته، از اتحاد مورد ادعایِ نخستین روزهایِ آغازبه کار “لیست امید” فاصله گرفت

لذا کم کم به بیماریِ صعب العلاجِ انشقاق واختلاف، مبتلاگردیدوناگزیر؛ باقیِ روزهایِ مفیدِ تقویمِ اجراییِ خویش را به ویژه در نخستین سال آغاز بکار، بجایِ پرداختن به فرآیندِتوسعه وتعالیِ توام بانشاطِ شهروشهروندان وعملیاتی ساختنِ شعارهایِ انتخاباتی، به مناقشات ومنازعاتِ بی پایان، مصروف داشت.

باری ؛ رویایِ زودگذرِ مُفاخره هایِ بادکنکیِ روزهایِ آغازینِ پیروزیِ “لیست امید” درنشان دادنِ قدرتِ غلبه برحریفان، باعث شد تا لیستِ پیروز، بجایِ طراحی برنامه های هدفمند و حرکت سویمند ، بایک گمانه هیجانی واحساسی فاقد تدبیروآینده نگری،دست به “وزن کشی”بزندو با”آگراندیسمان”به زورمندیِ خویش شدت وقدرتِ نمایشیِ بیشتری  ببخشد!

لذا با به کرسی نشاندنِ افرادی که صرفاً ، بضاعتی علمی ودانشگاهی داشتند و تنها القابی چون؛ پروفسور ودکترومهندس را با خود،یدک می کشیدند وعملا،کمترین صبغه وسابقه ای از چندوچون کارهای اجرایی ومدیریت کلانِ شهری نداشتند را؛ با “ذوق زدگی سیاسی”به هیئت رئیسه برگزیدند تا بدین وسیله باحریفان زورآزمایی کنند! ودقیقا،این نگرش غلط ومشورت گیری ناصواب، سرمنشا شروعِ شکاف وانشقاق واختلاف درشورا بودکه انصافا، درپایه گذاریِ غلطِ آن، بیشتر اعضا، سهمی برابرداشتند!

بااین وجود،زلزله اتفاق افتاده بود،اما کسی ازمیزانِ خساراتِ وارده، خبرِ دقیقی نداشت ،تااینکه ،این انشقاق ودودستگیِ زودهنگام، خساراتِ خودرادراولین عملکردِ مهمِ شورا،یعنی انتخابِ شهردار ، بطور علنی وعریان، آشکار ساخت.

بااینکه،بزرگانِ این قافله وشخصیت هایِ کاریزماتیک وپدرانِ معنویِ” لیست امید” بعدازوقوعِ این تکانه ها، تلاش کردند،آبی برآتشِ اختلافات بریزند،امافایده ای نداشت وکار از کارگذشته بودوجادویِ قدرت وجاذبه ثروت ودیوِحرص وسهم خواهی؛ شورای نوظهورراازمسیرِمرامنامه اولیه، کیلومترها؛ دورکرده بود!

اما پارلمان پنجم، پس از رویارویی با موجی از چالش ها و کش و قوس های فراوان و نهایتاً احتمال خطر انحلال! سرانجام در آستانه ورود به یک سالگی، چاره کار را در بازگشت به اجماع و اتحاد دید و با اتخاذ رویکردی منطقی و با حفظ وحدت رویه و مهم تر از همه بازگشت به میثاق نامه آغازین، تکلیف مستاجر طبقه دهم شهرداری را با اکثریت آراء و انتخاب علی اصغر کمالی زاده روشن کرد.

اقدام شایسته ای که به تبع آن، روح تازه ای در کالبد در حال احتظار شورای شهر دمید و گام بلندی در راستای پرفروغ نگاهداشتن چراغ امید در شهروندان کرج، برداشته شد.

اینک آنچه اهمیت دارد، تحقق عینی و ملموس و مشهود شعارهای اساسی و سویمندانه برگزیدگان مردم در پارلمان پنجم و عملیاتی ساختن طرح ها و برنامه های پیشنهادی است که متاسفانه در میدان عمل و به طور واقع بینانه، نمودار و نمایه درخشانی از آن به ویژه در ماه های اخیر، به چشم نمی خورد!!

مع الاسف، آنچه رفته است، نشان می دهد که سیاست های اتخاذی وتدابیر اندیشیده شده پارلمان شهری کرج، هرگز از قوه به فعلیت درنیامده و کارکرد قابل دفاع و در خور تاملی را در کارنامه کارکردی خود، برجای نگذاشته است. البته دور از انصاف است که تلاش های مضاعف و ستودنی بعضی از اعضاء و نیز تحرک بخشی و اثرگذاری برخی از کمیسیون ها را در این مدت کم و با حجم انبوه معضلات برجای مانده از شورای قبل نادیده گرفت. بدیهی است که برای ارزش گذاری مجموعه تلاش های شورای پنجم هرگز نمی توان با خط کشی واحد اقدامات همه اعضاء و یا عملکرد تمام کمیسیون ها را سنجید، چه اینکه این شیوه فاقد وجاهت علمی است، چرا که نمی توان با جمع جبری عملکرد افراد را بر یکدیگر منطبق ساخت.

اما من حیث المجموع بایستی اذعان داشت که شورای پنجم در پاسخ به اعتماد و بزرگی مردم در رای دادن به لیست امید، انتظارات مورد نظر شهروندان را در بیست ماهه گذشته برآورده نساخته است.

لذا انتظار می رود که شورای پنجم در فصول باقی مانده با درایت و توانمندی و حرکت بر مدار قانون مداری،  با رجعت به میثاق نامه آغازین و اتحاد و اتفاق و نیز اجتناب از سهم خواهی  و انشقاق، با عمل به تعهداتی که در قبال شهر و شهروندان برعهده دارد، بکوشد تا سکان مدیریتی شهر را به شایسته ترین نحو ممکن در دست گرفته و کشتی گرفتار گرداب شهر را به سلامت به ساحل سعادت برساند.

قطعا با تبیین این شاخصه های مهم و معیارهای میزان مند، آینده شهر، روشن تر از گذشته خواهد بود و اعضای شورای پنجم به اتفاق مجموعه مدیریت شهری خواهند توانست که این قافله را، با اجتناب از غائله ها و تکنوازی های پوشالی گذشته! با همنوازی وحدت آهنگ، به مقصد و مقصود غایی خویش رهنمون سازد.

یاعلی مدد

مرتضی دهقان آزاد

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.