طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی

طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی مرتضی دهقان آزاد/ تحلیلگر رسانه / مدت زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی بر اساس معاییر و مفاهیم عقلانیت حازم و جازم انقلابی، از نمایندهٔ عالی دولت سیزدهم در استان البرز، جناب آقای مجتبی عبداللهی انتظار‌دارد، حال که بر اساس شعائر مردمی بودن و انقلابی مداری

کد خبر : 7462
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 دی 1400 - 19:01
طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی

طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی

مرتضی دهقان آزاد/ تحلیلگر رسانه / مدت زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه
طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی

بر اساس معاییر و مفاهیم عقلانیت حازم و جازم انقلابی، از نمایندهٔ عالی دولت سیزدهم در استان البرز، جناب آقای مجتبی عبداللهی انتظار‌دارد، حال که بر اساس شعائر مردمی بودن و انقلابی مداری با رویکردی نوین، میدانی و عملگرایانه، بر مصدر امور البرزوندان برای برآورد مطالبات قرار گرفته‌اند، با تمهید برنامه هایی بنیادین و اصلاح مند، آمار و آمایشی جمعیتی و سرزمینی تدوین نقشهٔ راهی جامع، بنیان برنامه ای توسعه محور، انجام به موقع طرح هادی روستایی و بازنگری مجدد آن که اکنون در بعضی مناطق روستایی، در حال عبور از ۱۰ سالگی است، بستر ساز توسعه ای پایدار شده و زمینه های جلوگیری بیش از حد تخریب، تغییر بافتار وافزایش مهاجرت های آسیب زا و حاشیه دار را مسدود نمایند.

 

 

 

تاثیر جمعیت بر افزایش روستاها

چون با توجه به گسترش غیر قابل تصور روستاها در دهه های گذشته و افزایش چشمگیر جمعیت ساکن و بومیِ نیازمند به مسکن و شغل برای توالید و تولید و نیز تحمیل سرریز مهاجران خارجی افغان و مهاجران مناطق جنوبی و غربی کشور که ناچاراً به روستاها پناه‌آورده‌و با سکونت ثانویه در آن ها بافتار و ساختار فرهنگ و زیست بوم طبیعی، سنتی روستاها را بدون آن که حداقلی‌ترین امکانات خدماتی، رفاهی، زیستی، ورزشی، آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و اقتصادی آنان، ارتقایی یافته باشد را تحت تأثیراتی اصلاح ناپذیر قرارداده‌اند.

با این تفاصیل، اینک، لزوم اصلاح و بازنگری در قوانین ناکارآمد جهاد کشاورزی و مقررات تاریخ مصرف گذشتهٔ بنیاد مسکن از سوی مسئولان فرادستی تصمیم ساز و تغییر زاویهٔ نگاه متولیان در این حوزه؛ امری کاملاً اجتناب ناپذیر است.

چرا که مسئولان، اسناد بالا دستی، کارشناسان صاحب نظر و بویژه مردم مبتلابه این روستاها، نیک دریافته اند. که ملحوظ داشتن صرف اقدامات بازدارنده و قلع و قمع های یک سویه ای که تا کنون برای مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز در برابر پدیده های کوه و دشت و رودخانه و باغات و زمین های زراعی خواری! تحت عنوان رفع تصرف و آزاد سازی اراضی تغییر کاربری انجام شده‌و رسماً آن اراضی را با آکندن از بقایای مصالح ساختمانی، ضایعات، نخاله های ساختمانی، بتن، آهن آلات و….از حائزیت انتفاع مجدد، بویژه برای کشاورزی و باغداری ساقط ساخته‌و توان و امکان چند سویهٔ مردم و مملکت و مسئولین را در هدر رفتی آشکار، سوخت‌داده، سوغات دیگری در پی نداشته است.

این همه در حالی‎ست‌که به گواه مستندات، هم اکنون بیش از صدها چاه عمیق و نیمه عمق کشاورزی، رسماً بخاطر پایین رفتن تراز آب های زیر زمینی یا کاملاً خشکیده‌اند یا درحال فروریزی جداره ها هستند.

 

 

در ادامه یادداشت”طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی”، میخوانید:

علاوه بر این ضایعه با سیاست گذاری های غلط متولیان، تا کنون حمایت بایسته ای در قالب اعانه های دولتی نظیر اهدای بذر و ماشین آلات و کود و بیمه های خسارتی و شتابدهی در کشاورزی مکانیزه و آبیاری و باغداری قطره ای و توسیع کشت و کارهای گلخانه ای برای برون رفت کشاورزان و باغداران از موقعیت فعلی صورت نگرفـتـه و اراده ای برای الگوگیری از مدل کشورهای مترقی در این عرصه مشاهده نـشده تا با تدابیری راهبردی برای حفظ شاکلهٔ اراضی فعلی این زیست بوم ها در قالب باغ ویلاهایی سر سبز و تولید کنندهٔ محصولات ترکیبی گلخانه ای و حوضچه های مدرن پرورش آبزیان، پی افکنی شوند.

 طرح هادی الزام توسعه روستایی تخریب ویلاهای لاکچری تخریب ویلا . طرح هادی الزام توسعه روستایی

 

 

فرار لاکچری سازها از قلع و قمع!

گزارش های مستند و میدانی حاکی از آن‌است‌که پس از قلع و قمع ها و تخریب هایی که تحت عنوان آزاد سازی اراضی ادعایی‌انجام‌می‌شود. اغلب لاکچری سازهای چند ده میلیاردیِ اکثراً بسته و وابسته به ارکان قدرت و ثروت و برخوردار از برکات و ارتباطات ویژه‌خواری؛ از پیامدهای این قاعده به طرز اعجاب برانگیزی، جان سالم به در‌برده‌‌و علی الدوام به حاشیهٔ امن‌خزیده‌ اند.
در این میان اما، کثیری از افراد بومی متوسط و زیر متوسط، همواره آسیب های مادی و معنوی و حتی لطمات روحی، روانی جبران ناپذیری را متحمل شـده‌اند.
بدتر از همه این که، بگواه شواهد و قرائن موجود، هرگز این اراضی علی الظاهر آزاد سازی‌ شده،یا دیگر به چرخهٔ کشاورزی و باغداری برنگشته‌اند، یا این که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، بناگزیر، با هزینه کردهایی گزاف‎تر، مکرراً بازسازی‌شده‌اند.

 

حقیقت تلخ…

حقیقت تلخ آن است که به رغم کاربست ناگزیر شیوه های چکشی قلع و قمع، که معمولاً میان‌بُرترین و آسان ترین راه ممکن برای نهادهای ناظر و متولی، بجای پیشگیری و ارائه طریق عقلایی است. در این فرآیند فرسوده و فرسایشی، بی‌که ریشهٔ آفت دیرین سال نابودی مطلق اراضی قابل کشت را از ریشه و با قانون مداری بخشکانند

با این تکرار و ترجیع بی حاصل، فقط و فقط هزینه های غیر قابل تخمینی را بر دوش نحیف و کم تاب آور طبقات محروم روستانشینان و به تبع آن به اقتصاد و کشاورزی و باغداری و دامپروری کلان کشور وارد نموده‌اند. که نتیجه ای جز افزایش غیر طبیعی قیمت محصولات و مصالح ساختمانی و رونق جیب دلالان و سوداگران سودجو و غارتگر اراضی در پی‌نداشته. و این همه، گویای موجز آن است که این ره که می رویم به ترکستان است. و بیانگر این واقعیت که، تصمیم گیران بالادستی باید در سیاست های سوختهٔ پیشین، تجدید نظری جدی و همیشگی داشته باشند.

 طرح هادی الزام توسعه روستایی تخریب ویلاهای لاکچری تخریب ویلا . طرح هادی الزام توسعه روستایی

 

 

در انتها…

لذا انتظار ‎مـی‌‌رود‌که قانون تغییر کاربری اراضی کشاورزی و قوانین بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی بطور ریشه‌ای، باز تعریف‌شده. و بیش از این توان و امکان و سرمایه های مادی و معنوی دولت و ملت را به هدر رفتی فرسایشی سوق ندهند. و بجای اتخاذ شیوه های قلع و قمعِ صرف،در پی ترویج نگاه توسعه محور طرح هادی برای برون رفت از بن بست توسعه باشند.

 

یادداشت:طرح هادی؛ الزام توسعه روستایی

به قلم:مرتضی دهقان آزاد/ کارشناس و تحلیلگر رسانه

مشاهده و مطالعه سایر یادداشت های تریبون شهر(کلیک نمایید)

مشاهده اخبار استان البرز در  تریبون شهر(کلیک نمایید)

به شبکه های اجتماعی تریبون شهر بپوندید:

صفحه اینستاگرام تریبون شهر(کلیک نمایید)

کانال تلگرامی تریبون شهر(کلیک نمایید)

 

هفته نامه سیاسی اجتماعی فرهنگی تریبون شهر. جدیدترین اخبار ابران و استان البرز را در تریبون شهر بخوانید.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.