مالیات روحی است که کالبد اقتصادی کشور را پویا می‌ کند

طرح جامع مالیاتی طرحی است که هدف آن تغییر نظام سنتی به مدرن و ایجاد تحول در تمامی ابعاد نظام مالیاتی است. یکی از جنبه‌های این تحول، تغییر در ساختار فیزیکی، سخت افزاری و فضاکاری ادارات امور مالیاتی سراسر کشور است. نظام اقتصادی کشور برای رسیدن به استقلال و رهایی از وابستگی به عناصر مختلف

کد خبر : 2405
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 23:02

طرح جامع مالیاتی طرحی است که هدف آن تغییر نظام سنتی به مدرن و ایجاد تحول در تمامی ابعاد نظام مالیاتی است. یکی از جنبه‌های این تحول، تغییر در ساختار فیزیکی، سخت افزاری و فضاکاری ادارات امور مالیاتی سراسر کشور است.

نظام اقتصادی کشور برای رسیدن به استقلال و رهایی از وابستگی به عناصر مختلف و در نتیجه حفظ ثبات و تحکیم پایه‌های خود نیازمند اتکا به منابعی مطمئن و همیشگی است تا از این طریق بتواند برای فعالیت‌های خود برنامه ریزی کرده و به امور نظم ببخشد. بر این اساس به جرات می‌توان گفت مالیات چون روحی است که کالبد اقتصادی کشور را زنده و پویا می‌سازد و به آن جهت می‌بخشد. حال برای حصول توفیق بیشتر، اقدام برای ارتقای جایگاه مالیات امری ضروری به نظر می‌رسد چرا که این مهم دستاوردهای ارزشمندی چون سلامت و اطمینان هرچه بیشتر را به ارمغان خواهد آورد. در همین راستا از مهمترین فعالیت‌هایی که در حوزه یاد شده انجام پذیرفته، الکترونیکی شدن سیستم مالیاتی، به کارگیری دانش روز و استفاده از فناوری‌های جدید است، البته تمام این تلاش‌ها به نتایج مطلوب بی‌شماری منتهی می‌شود که از آن جمله می‌توان به عدالت مالیاتی، شفافیت امور و جلوگیری از فرار مالیاتی و در نتیجه اعتمادسازی آن‌هم به صورت عملی و نه تئوری اشاره کرد. به این ترتیب طرح جامع مالیاتی با بهره گیری از امکانات موجود و به روز کردن آن در رشد و پیشرفت روز افزون سیستم مالیاتی کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند.
طرح جامع مالیاتی طرحی است که هدف آن تغییر نظام سنتی به مدرن و ایجاد تحول در تمامی ابعاد نظام مالیاتی است. یکی از جنبه‌های این تحول، تغییر در ساختار فیزیکی، سخت افزاری و فضای کاری ادارات امور مالیاتی سراسر کشور است به طوری که قابلیت پیاده سازی پروژه‌های طرح جامع مالیاتی در تمامی ادارات امور مالیاتی فراهم باشد. پیاده سازی طرح جامع مالیاتی در هر یک از ادارات امور مالیاتی یکی از مهمترین پروژه‌های طرح جامع مالیاتی است که ساختار ادارات امور مالیاتی را از فضای سنتی به مدرن تغییر می‌دهد. این فرآیند که در بیش از ۶۰۰ ساختمان پیاده سازی شده مرکب از اجرای ۹ پروژه به شرح زیر می‌باشد:
-تفکیک وظایف اصلی و استاندارد سازی فرآیندها PSD) )
-شبکه محلی، شبکه سراسری و خطوط مخابراتی (LWT)
-استقرار واحدهای استاندارد خدمات مودیان (TSI)
-تامین و نصب تجهیزات سخت افزاری      (HPI)
-دو مرحله ثبت نام الکترونیکی مودیان مالیاتی(TIN۲)
-اجرای برنامه‌های مدیریت تغییر (CMO)
-اجرای آموزش‌های طرح جامع مالیاتی (TTE)
-نصب و راه اندازی سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی  (ITS)
-تبدیل و انتقال داده‌های ثبت نام، اظهارنامه و پرداخت‌های قبلی (DCT)
ابعاد و گستردگی اجرای این پروژه‌ها به نحوی بود که بیشترین میزان هزینه اجرای طرح جامع مالیاتی مربوط به آن می‌شود به طوری که هزینه اجرای طرح جامع مالیاتی از سال ۱۳۸۳ تا کنون مبلغ ۷۲۱ میلیارد تومان بوده است که تاکنون صرف محورهای تولید و نگهداری اطلاعات در پایگاه اطلاعات فعالان اقتصادی، امنیت، اصلاح و بهبود فیزیکی سازمان در سراسر کشور، زیر ساخت‌های شبکه و سخت افزاری، مرکز داده و تجهیزات نگهداری، طراحی و پیاده سازی میز خدمت و محل ارائه خدمات به مودیان مالیاتی و آموزش و توسعه منابع انسانی برنامه ریزی و مدیریت شده است. هم‌چنین از این میزان بالغ بر ۵۲۸ میلیارد تومان صرف استاندارد سازی زیرساخت شبکه‌ای، خرید تجهیزات و بهبود فضای فیزیکی در بیش از ۶۰۰ نقطه اداری در سطح کشور و هم‌چنین طراحی و پیاده سازی مرکز داده‌های سازمان امور مالیاتی کشور شده است.
طراحی و استانداردسازی فضاهای فیزیکی، اختصاص میزهای خدمت به عموم مردم در ادارات کل مالیاتی، راه اندازی مرکز تماس فنی و اجرایی و سایر اقداماتی که با اجرای این پروژه انجام شده با هدف فراهم کردن زیرساخت‌ها، یکپارچه سازی نظام مالیاتی و هم‌چنین تکریم هر چه بیشتر مراجعین صورت گرفته است تا سازمان امور مالیاتی بدین وسیله خدماتی شایسته مودیان، ارائه دهد.
سید مجتبی تقوی
مدیرکل امور مالیاتی استان البرز
 
 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.