منطق روشنگری؛ فلسفه «تریبون شهر»

مطبوعات نقش بسیار مهمی را در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و روز آمد کردن دانسته‌های مردم در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه ایفا می‌نمایند و در جهت دهی افکار و اذهان عمومی نقش دقیق و عمیقی دارند. از آن‌جایی که در حکومت‌های جمهوری و دموکراسی، پس از قانون و مجلس

کد خبر : 2366
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 21:20

مطبوعات نقش بسیار مهمی را در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و روز آمد کردن دانسته‌های مردم در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه ایفا می‌نمایند و در جهت دهی افکار و اذهان عمومی نقش دقیق و عمیقی دارند.

از آن‌جایی که در حکومت‌های جمهوری و دموکراسی، پس از قانون و مجلس و احزاب سیاسی، اساساً رکن چهارم دموکراسی را مطبوعات آزاد تشکیل می‌دهند، پیداست که مطبوعات نقش بسیار مهمی را در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و روز آمد کردن دانسته‌های مردم در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه ایفا می‌نمایند و در جهت دهی افکار و اذهان عمومی نقش دقیق و عمیقی دارند. چه این که اوّلین و مهمترین صفت حضرت حق، باریتعالی نیز «خبیر» بودن و خبر رسانی است که بی شک به تبع آن فلسفه ارسال رسل معنا و مفهوم یافته است تا پیامبران الهی، پیام آور پیرایش و پاکی باشند و زنهاردهنده پلیدی‌ها و پلشتی‌های مادّی و معنوی گردند و سرانجام قافله بشری را از جاده نورانی «صراط مستقیم» و پرهیز از سیاهچاله‌های «مغضوبین» و «ضالین» به نقطه غایی «انعمت علیهم» برسانند.
یقیناً در این عرصه هر رسانه‌ای که جهت حرکتش را علناً و عملاً و فارغ از شعارهای عاری از شعور به مصداق «یَخرِجهم من الظلمات الی النور» تنظیم کند صاحب صفت رسایی در رسانه شده و ادامه دهنده راه روشنگری انبیاست و هر رسانه‌ای هم که این خصیصه را به نسیان و فراموشی بسپارد در صف «یخرجونهم من النور الی الظلمات» قرار خواهد گرفت. لذا منطق نشریه «تریبون شهر» بر همین فلسفه، پی ریزی و پایه گذاری شده است تا فلش فعالیت‌هایش را به سمت روشنی و روشنگری نشانه گیری نماید و در بازه زمانی فراخ‌تر، پژواک پاکی‌ها باشد و پیرایشگر ناپاکی‌ها گردد و رفته رفته به حنجره بلیغ و رسای شکوفایی شهر و شهروندان فهیم بدل گردد تا با بازتاب سریع و صحیح و دقیق آن‌چه در حیطه اطلاع رسانی و حوزه خبر می‌گذرد به معنی واقعی کلمه مؤید «تریبون شهر» باشد.
بی شک این مهم به مدد حمایت‌های مادّی و معنوی و رهنمودهای راهگشای اصحاب فضل و فرهنگ و مشارکت رسانه‌های راستین و خطرنگاران خطه خطیر خبر و مسئوولین فرهنگی استان و فراتر از همه، همسویی و همیاری شهروندان شعورمند جامه عمل خواهد پوشید.
اینک در آستانه قدم نهادن به این شاهراه بزرگ و بر دوش کشیدن این مسئوولیت سترگ، از قاطبه اهالی قول و قلم انتظار داریم تا «تریبون شهر» را در رسیدن به سه ویژگی: تازه ترین، طنین اندازترین و تأثیرگذارترین رسانه روشنگر و برآمده از مطالبات آحاد مردم و مدافع منزلت واقعی و رفیع شهر و شهروندان و با نگاهی فراتر از جدل‌های حزبی و جناحی، چنان یاری نمایند که این نشریه نوظهور بتواند طرحی نو دراندازد و شهری بایسته و شایسته را برای شهروندان فهیم و فرزانه کرج بسازد، چه این‌که  طبق نص صریح قرآن کریم: «َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِینُ» بر ما [وظیفه‏‌اى] جز رسانیدن آشکار [پیام] نیست.
صالح و طالع متاع خویش نمودند
تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.
یا علی مدد- مرتضی دهقان آزاد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.