دیدگاه‌ها برای نگاهی به کتیبه‌های تاریخی استان البرز بسته هستند
-

نگاهی به کتیبه‌های تاریخی استان البرز

در شمال شرقی بافت قدیمی شهر طالقان، حمامی متعلق به اواسط دوره قاجاریه وجود دارد.   در شمال شرقی بافت قدیمی شهر طالقان، حمامی متعلق به اواسط دوره قاجاریه وجود دارد. در سردر ورودی این حمام، کتیبه ای از سنگ مرمر سفید متعلق به سال ۱۲۶۲ق نصب شده که اطلاعاتی درباره سازندگان این اثر ارایه

کد خبر : 2522
تاریخ انتشار : جمعه 20 اردیبهشت 1398 - 18:59

در شمال شرقی بافت قدیمی شهر طالقان، حمامی متعلق به اواسط دوره قاجاریه وجود دارد.

 

در شمال شرقی بافت قدیمی شهر طالقان، حمامی متعلق به اواسط دوره قاجاریه وجود دارد. در سردر ورودی این حمام، کتیبه ای از سنگ مرمر سفید متعلق به سال ۱۲۶۲ق نصب شده که اطلاعاتی درباره سازندگان این اثر ارایه می کند. حمام قدیمی شهر طالقان در زمان حکومت محمدشاه قاجار و به دستور پاشاخان و به وسیله میرزا احمد ساخته شده است.

 

سنگ نوشته‌های امامزاده میرسید قاضی

در بقعه امامزاده میرسید قاضی واقع در روستای حسنجون از توابع شهرستان طالقان، دو سنگ نوشته مرمرین با خط ثلث بسیار زیبا وجود دارد که به ترتیب دارای سه و چهار سطر می باشند. نوشته این کتیبه سنگی متعلق به سال های ۹۲۰ و ۹۲۶ق و در معرفی صاحب بقعه است. در ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ این بقعه با شماره ۷۲۴۴ در فهرست آثار ملّی ایران به ثبت رسیده است.

 

سنگ نوشته صفوی امامزاده بی بی قزلر

نزدیکی روستای اغشت از توابع شهرستان ساوجبلاغ، بقعه امامزاده بی بی قزلر متعلق به دوره صفویه قرار دارد. در سال ۱۳۸۰ش به هنگام حفاری غیر قانونی در دیوار شمالی بقعه، سنگ نوشته‌ای از دل دیوار آشکار شد که همان شب به سرقت رفت. کارشناسان میراث فرهنگی می گویند این سنگ نوشته به احتمال زیاد دارای دستور حاکمان صفوی برای تخفیف مالیات یا وقف نامه یا سنگ مزار بوده است.

 

سنگ نوشته صفوی امامزادگان ام صغری و ام کبری

در ضلع شمالی میدان امام خمینی شهر اشتهارد، بقعه امامزادگان ام صغری و ام کبری قرار دارد. در دیوار شرقی ایوان مقابل رواق، قطعه سنگی مرمری قرار داشته که اشعاری درباره مرمت بقعه در سال ۱۰۸۹ق بر آن حک شده بود. طول این سنگ نوشته یک متر و ده سانتیمتر و عرضش در حدود ۳۵ سانتیمتر بوده است. همچنین اثر دیگری به اندازه ۴۰ × ۵۰ سانتیمتر در آن بقعه نصب شده بود که مربوط به قرن ۱۱ هجری قمری و سنگ مزار خواجه ابومسلم (درگذشت ۹۹۹ق) از بزرگان شیعه در منطقه اشتهارد بود. بقعه این امامزادگان در ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شماره ۷۵۳ در فهرست آثار ملّی ایران به ثبت رسیده است.

 

کتیبه چوبی ضریح امامزاده عبدالقهار

بقعه امامزاده عبدالقهار در روستای ورده از توابع شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. ضریح چوبی قدیمی این امامزاده دارای کتیبه متعلق به دوره صفویه است که در سال ۱۳۴۲ش به سرقت رفته و پس از مدتی از ربایندگان پس گرفته شد. در کتیبه مورد اشاره با خطّی خوش به نام بانی آن یعنی «ابوالمظفر شاه طهماسب بهادرخان» اشاره شده است. بقعه امامزاده عبدالقهار در ۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ۱۷۹۱ در فهرست آثار ملّی ایران به ثبت رسیده است.

 

منابع: دانشنامه دانش­گستر (تک جلدی)، ص۸۵۱؛ مجله نامه بهارستان، ضمیمه ش ۲ (ویژه نامه کتیبه)، ص ۳۳؛  ناصر پازوکی طرودی، آثار تاریخی طالقان، ص ۶۹، ۸۷، ۲۰۲، ۲۲۲؛ شماری از بقعه ها، مرقدها و مزارهای استان‌های تهران و البرز، ج ۱، ص ۱۷۲، ۲۷۶، ۲۸۵، ۳۰۱؛ ج ۲، ص ۶۸، ۱۱۴؛ محمّدحسن خان اعتمادالسلطنه، رسایل اعتمادالسلطنه، ص ۱۱۲؛ سید محمدتقی میرابوالقاسمی، تاریخ و جغرافیای طالقان، ص ۲۳؛ پرویز ورجاوند، سرزمین قزوین ص ۷۰، ۹۸، ۱۰۲؛ محمّدمهدی فقیه بحرالعلوم، قیام یحیی بن زید، ص ۳۸۸؛ فصلنامه وقف میراث جاویدان، سال ۳، ش ۳ و ۴، ص ۱۱۵؛ علی مقیم، عبدالله، عباس زاده، سیمای فرهنگ و طبیعت استان البرز، ص ۱۹۵؛ ابوالقاسم حاتمی، آثار تاریخی ساوجبلاغ و نظرآباد، ص ۴۱؛ فصلنامه اثر، ش ۳۵، ص ۳۰۵؛ محمّدجعفر سروقدی، بقاع متبرکه استان تهران، ص ۱۳۱؛ محمد محمدی اشتهاردی، امامزادگان اشتهارد: به ضمیمه تاریخچه اشتهارد و زندگی علمای آن، صص ۵۲  ۵۵.

دکتر حسین عسگری

پژوهشگر و فعال فرهنگی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.