نگاهی گذرا به ورزش استان البرز

سرویس ورزشی هفته نامه «تریبون شهر» در نظر دارد تا از این شماره به بررسی ظرفیت‌ها، آسیب‌ها و منابع و موانع ورزش استان البرز بپردازد. بخشی که متاسفانه در طی سالیان اخیر کمتر بدان پرداخته شده و بیشتر مغفول مانده است. استان البرز که از گذشته تا امروز نقش موثری را در قهرمان پروری و

کد خبر : 1228
تاریخ انتشار : شنبه 6 بهمن 1397 - 8:50

سرویس ورزشی هفته نامه «تریبون شهر» در نظر دارد تا از این شماره به بررسی ظرفیت‌ها، آسیب‌ها و منابع و موانع ورزش استان البرز بپردازد. بخشی که متاسفانه در طی سالیان اخیر کمتر بدان پرداخته شده و بیشتر مغفول مانده است.

استان البرز که از گذشته تا امروز نقش موثری را در قهرمان پروری و توسعه ورزش به ویژه ورزش همگانی در کشور ایفا کرده و شخصیت‌هاو تیم‌های بسیاری را در رشته‌های گوناگون به جامعه ورزش تزریق نموده است هنوز به جایگاه شایسته و بایسته خویش نرسیده است چه این‌که به دلیل همین کاستی‌ها ورزشکاران و تیم‌های بسیاری را به خاطر فقدان امکانات و عدم حمایت‌های مادی و معنوی به ویژه از سوی متولیان امر از دست داده که ماحصلی جز سرمایه سوزی در پی نداشته است.

سرویس ورزشی هفته نامه «تریبون شهر» بر آن است تا ضمن شناسایی و بکارگیری ظرفیت‌های قابل اعتنا و سرمایه نیروی انسانی جوان و فعال و هم‌چنین سود جستن از تفکرات راهبردی پیشکسوتان این عرصه، راهی را جهت ارتقاء و تداوم کمی و کیفی ورزش استان بیابد و با به چالش کشیدن مدیران مسئوول این حوزه، امکانات و بودجه‌های لازم را به سمت و سوی صحیح، اما کمتر توجه شده آن سوق دهد.

لذا برای رسیدن به این خواسته مهم، انتظار می‌رود همه دلسوزان ورزش اعم از صاحب نظران، پیشکسوتان، ورزشکاران، مسئوولان و اصحاب رسانه و قلم «تریبون شهر» را صمیمانه یاری نمایند تا ورزش البرز به قاف بلند خویش رهنمون شود.

بی شک آن‌چه ورزش استان البرز را با سایر استان‌ها متمایز می‌کند وجود قومیت‌های مختلف در رشته‌های ورزشی است که با مهاجرت به این استان گنجینه متنوعی از ورزشکاران کشور را شامل شده است، به طوری که در یک تیم ورزشی از افراد مختلف استان‌ها حضور دارند تا کرج همچنان هویت ایران کوچک خود را حفظ کرده باشد. اگرچه این تنوع در هیات‌های ورزشی و مدیریت خرد و کلان ورزش استان البرز به وضوح نمایان است و جای خوشحالی نیز دارد اما به خاطر سوء مدیریت و مدیریت سوء بعضی از افراد در مقاطعی به لحاظ تعصبات قومی و قبیله‌ای و نگاه‌های یک سونگرانه دچار چالش هایی شده است. وجود استعدادهای درخشان، باشگاه‌های فراوان و گستردگی جغرافیایی شهرها در این استان به خصوص شهرستان کرج، کار را برای مسئوولان ورزشی سخت و دشوار نموده است به طوری که تا به امروز هیچ کدام از مدیران و متولیان مربوطه نتوانسته‌اند سیستم ناکارآمد مدیریت سنتی ورزش البرز را با ساختارها و زیر ساخت‌های مدرن همسو نمایند و همین آسیب جدی باعث شده است تا اکنون نیمی از فعالیت‌های ورزشی کماکان به صورت سنتی اجرا شود. بی شک تغییرات پی در پی مدیریت‌های ورزشی، کمبود برنامه‌های راهبردی و عدم افزایش بودجه‌‌های تخصیصی به تشدید این نابسامانی‌ها کمک کرده است.

این در حالی است که امروزه کشورهای پیشرفته جهان، بخش مهمی از برنامه‌های خود  را به فعال شدن کمیته‌های همگانی هیات‌ها، برگزاری مسابقات محلی، تعمیم و گسترش ورزش شهروندی و همگانی در تمام محلات شهرها و ایجاد زیرساخت‌های ورزش شهروندی اختصاص داده‌ و سرمایه گذاری‌های مطلوبی را در این عرصه پیش بینی کرده‌اند و به تبع آن به نتایج بسیار خوبی دست یافته‌اند، اما متاسفانه هم در کشور و هم در استان البرز، هیچ اراده و اهتمامی برای نیل به این برنامه‌ها مشاهده نمی‌شود و بیشتر فعالیت‌های ورزشی تنها بر روی برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی متمرکز شده است که علاوه بر تحمیل هزینه‌های هنگفت نتوانسته است به منافع عادی خود در این عرصه دسترسی پیدا کند. یعنی در اصل، برنامه‌های سازمانی استان ملاک بر اجرای مسابقات حرفه‌ای بوده است که انعکاس مثبتی برای مردم عادی نداشته و صرفا به ارتقاء کاغذی اداره کل ورزش و جوانان استان منتهی شده و حاصلی برای تعالی ورزش استان در پی نداشته است. در حالی‌که اگر تقسیم بودجه موجود به صورت تخصصی و فنی صورت می‌گرفت، سرانه تحرک اجتماعی بسیار بالاتر می‌رفت اما این خواسته تاکنون محقق نشده است.

با این تفاسیر می توان به این نتیجه ‌رسید که اداره کل ورزش استان بیشتر دنباله رو برنامه‌های ابلاغی وزارت متبوع بوده و تاکنون برنامه‌هایش را بر اساس آمایش سرزمینی که ملاک اصلی شکوفا شدن استعدادهای موجود از طریق مسابقات ناحیه‌ای، شهری و استانی را امکان پذیر می‌نماید، پی ریزی نکرده است.

در پایان انتظار دارد می‌رود که مدیران ورزشی استان با مدیریتی هوشمندانه‌ و استفاده از ظرفیت‌های موجود و راه اندازی اتاق فکر بزرگان، نخبگان و دلسوزان ورزش استان البرز بتوانند شاخص‌های فعلی را با توجه به استانداردهای کیفی ارتقا بخشیده و برنامه‌های عملیاتی‌تری را جهت سهیم کردن حداکثری شهروندان در امر ورزش و توسعه نشاط و تحرک اجتماعی طراحی نمایند.

ادامه دارد…

پوریا محبی-دبیر سرویس ورزشی

کانال تلگرامی تریبون شهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.