دیدگاه‌ها برای واکاوی فرصت های البرز با حضور معاون اول رئیس جمهوری بسته هستند
-

واکاوی فرصت های البرز با حضور معاون اول رئیس جمهوری

واکاوی فرصت های البرز با حضور معاون اول رئیس جمهوری حضور معاون اول رئیس جمهوری و تعدادی از وزرا در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز فرصتی به عمل آورد تا مسئولان اجرایی و بخش خصوصی به واکاوی فرصت ها و دغدغه های این استان بپردازند. به گزارش تریبون شهر، البرز در خرداد ماه سال

کد خبر : 3725
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 10:22

حضور معاون اول رئیس جمهوری و تعدادی از وزرا در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز فرصتی به عمل آورد تا مسئولان اجرایی و بخش خصوصی به واکاوی فرصت ها و دغدغه های این استان بپردازند.

به گزارش تریبون شهر، البرز در خرداد ماه سال ۸۹ به عنوان سی و یکمین استان کشور شناخته شد، استانی که با وجود جوان بودن اما ظرفیت های علمی، پژوهشی، اقتصادی و صنعتی آن فراوان است.

با این وجود دغدغه های مردم و مسئولان این استان همچون سایر مناطق کشور در این شرایط حساس به تکاپو برای برون رفت از مشکلات اختصاص یافته تا بتوان در جغرافیای ایران زمین به خوبی نقش آفرینی کرد.

امروز تلاش صنعتگران و محققان البرزی در کنار مسئولان این دیار این است که باری از روی دوش دولت و کشور برداشته و همچون دلاورمردان دفاع مقدس این بار جبهه جنگ اقتصادی برای ایران اسلامی، پیروزی به ارمغان بیاورند.

با این حال امروز ظرفیت های اقتصادی، صنعتی و چالش های موجود برسر راه توسعه استان البرز در نشست اقتصاد مقاومتی استان البرز با حضور معاون اول رئیس جمهوری از سوی بخش خصوصی و دولتی مورد بررسی قرار گرفت.

احمد زارعی رئیس خانه صنعت معدن و تجارت البرز در این نشست با قدردانی از اقدامات موثر استاندار البرز در حوزه تولید و صنعت گفت: زیرساخت های خوبی در البرز شاهد هستیم که از جمله آن می توان به خط راه آهن البرز که در مسیر گذر ۱۱ استان کشور قرار دارد، اشاره کرد.

وی افزود: نزدیکی به پایتخت و وجود سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی فرصتی مغتنم دراین زمینه به شمارمی رود که باید ازآنها بهره بیشتری برد.

زارعی گفت: یکی از مشکلات البرز در مسیر توسعه این است که با وجود منفک شدن از تهران هنوز زیرساخت های آن تکمیل نشده و تخصیص های فعلی در حوزه اقتصاد پاسخگو نیست.

وی اظهارداشت: موضوع شعاع ۱۲۰ کیلومتر صنایع که بارها تکرار می شود باید برای صاحبان صنایع حل و فصل شود زیرا واحدهای تولیدی و صنعتی این استان توان باز پرداخت تسهیلات با نرخ بالا را ندارند.

زارعی اضافه کرد: تزریق منابع مالی درالبرز مناسب نیست و مجموعه صنعتی آن منفک شده از بانک های تهران هستند بنابراین پرداخت هایی که انجام شده و مصوباتی که درستاد فرماندهی و در امور ساماندهی و کسب و کار است باید مجوز آنها از تهران گرفته شود.

وی تاکید کرد: لازم است تمهیدات لازم دراین زمینه صورت گیرد تا صنعتگران به تهران نروند.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با وجود هماهنگی ها در استان البرز و هم افزایی بین مسئولان و تیم استانداری شاهد مشکلاتی در حوزه صنعت این استان هستیم.

عزیز اکبریان افزود: موضوع شعاع ۱۲۰ کیلومتری که بارها قول داده آن داده شده باید به جد مورد پیگیری قرار گیرد و معضلات زیست محیطی و صنعتی دراین زمینه مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: صنعتگران اشتهارد دراین موضوع مهم دارای حقوقی هستند که باید برای آنها احقاق حق داشت.

این نماینده مجلس اظهار داشت: فرودگاه پیام یکی از مولفه های توسعه برای البرز به شمارمی رود که می تواند مکملی بر فرودگاه امام (ره) و مهرآباد باشد.

وی افزود: ظرفیت های قابل توجهی در این فرودگاه وجود دارد که نباید بدون استفاده بماند بنابراین با طرح این ظرفیت ها باید زمینه شکوفایی هرچه بیشتر آنها فراهم شود.

اکبریان ادامه داد: در نشست های اقتصاد مقاومتی وزیر معین استان البرز (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) پیگیری هایی داشته و برای مسافری شدن فرودگاه پیام البرز لازم است تدابیر جدی صورت گیرد.

وی توسعه راه ها را یکی دیگر از مولفه های مهم اقتصادی البرز خواند و گفت: پروژه ملی همت با وجود وعده های داده شده به سرانجام نرسیده در حالی که استاندار البرز خیلی پیگیر آن است.

اکبریان خاطرنشان کرد: اتوبان تهران – شمال و کمربند آبیک به چرمشهر خوب کار شده که با اتمام آنها تاثیر بسزایی را در حوزه توسعه استان شاهد خواهیم بود.

وجود سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در البرز، تولید فراوان ماکارونی، قارچ و رتبه های بالای کشاورزی و صنایع غذایی البرز، جاذبه های گردشگری این استان از دیگر ظرفیت هایی بود که این نماینده مجلس به آنها اشاره کرد.

اکبریان تاکید کرد: بدون استفاده ماندن ظرفیت های گردشگری البرز نیاز به برداشتن موانع در این زمینه دارد که از جمله این ظرفیت ها می توان به جاده‌های گردشگری کرج – چالوس، برغان و طالقان اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه نگاه سیاسی و  جناحی در مسیر اعتلا و توسعه استان نداریم خاطرنشان کرد: مجلس همراه دولت است و امروز باید تسهیلات لازم را در اختیار صنعت و تولید قرار داد.

تحکیم مابه تفاوت نرخ ارز و تعیین تکلیف ادارات شهرستان فردیس از دیگر موضوعاتی بود که نماینده مردم کرج به آنها پرداخت.

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز نیز گفت: در شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت ۳۵۵ مصوبه داشتیم که ۲۳۶ مصوبه استانی و ۱۱۹ مصوبه  از آنها ابعاد ملی داشته که توجه بیشتر دولت را می طلبد.

رحیم بنا مولایی افزود: بر اساس ماده ۲ این قانون، دولت مکلف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به محیط کسب و کار برای اصلاح و تدوین مقررات و آئین نامه‌ها، نظر کتبی اتاق‌ها و تشکل های ذیربط را بررسی کند و هرگاه لازم دید آنها را به جلسات تصمیم گیری دعوت نماید.

وی اظهار داشت: همچنین در ماده سه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، دستگاه‌های اجرایی مکلفند هنگام تدوین یا اصلاح مقررات، بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی، نظر تشکل های اقتصادی ذی ربط را استعلام کنند و مورد توجه قرار دهند.

بنامولایی تاکید کرد: مشکلات عدیده ای در مقررات، آئین نامه‌ها، بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی ابلاغ شده، وجود دارد که این روند هزینه‌های زیادی به بخش خصوصی در این شرایط حساس و جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان و بدخواهان میهن و نظام اسلامی تحمیل می‌کند.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش با اشاره به دیگر مطالبات و درخواست‌های به حق دیگر فعالان بخش خصوصی و هیأت‌های مدیره شهرک‌های صنعتی استان گفت: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و اختصاص بخشی از عوارض ناشی از اجرای قانون مذکور به شهرک‌ها و نواحی صنعتی هر استان جهت تکمیل، بازسازی، نوسازی و یا ترمیم و نگهداری زیرساخت‌های موجود و موردنیاز شهرک‌ها است.

رئیس اتاق بازرگانی اظهار داشت: اجرای دقیق و کامل ماده (۷) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار با موضوع ساماندهی و کاهش مراجعات نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به واحدهای تولیدی و افزایش اعتماد متقابل میان دولت و کارآفرینان در راستای تحقق دولت الکترونیک از دیگر مطالبات بخش خصوصی است.

وی با اشاره به همراهی با سیاست های دولت در جهت حمایت از صادرات غیرنفتی خاطرنشان کرد: استان سرافراز البرز به عنوان بزرگترین صادرکننده میوه و تره بار کشور می‌باشد و از طرفی یکی از ظرفیت‌ها و نقاط قوت استان وجود فرودگاه پیام بوده که متأسفانه افزایش قیمت سوخت هواپیماهای باری (کارگو) امکان بهره مندی از این ظرفیت استان را غیراقتصادی نموده است،

بنامولایی تأمین سوخت موردنیاز موتور کانتینرهای یخچال دار حمل محصولات کشاورزی و سایر فرآورده‌های فاسد شدنی بوده که با درخواست اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار استان در جلسات متعدد شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شده است را از دیگر خواسته‌های بخش خصوصی عنوان کرد.

با حضور معاون اول رئیس جمهوری امروز ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه تولیدی و عمرانی در البرز به بهره برداری رسید.

بازدید از پروژه بزرگراه شهید همت، خط ریلی کرج – شهر جدید هشتگرد، افتتاح طرح توسعه کارخانه لکوموتیو مپنا و ۲ طرح شیلات از جمله برنامه‌های این سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهوری به استان البرز بود.

وزرای راه وشهر سازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت به همراه تعدادی از معاونان وزراء معاون اول رئیس جمهوری را در این سفر یک روزه همراهی کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.