دیدگاه‌ها برای وحشت معلمان از هیولا! بسته هستند
-

وحشت معلمان از هیولا!

نقدی کوتاه بر سریال طنز خانگی مهران مدیری:وحشت معلمان از هیولا! مهران مدیری و کارهای پر محتوایش را دوست دارم و سالهاست که مجموعه های تلویزیونی او را دنبال می کنم بسیاری از کارهایی او کم نظیر و حتی بی نظریند که  مجموعه های پاورچین و شبهای برره از آن جمله اند.  او به راستی

کد خبر : 3249
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 تیر 1398 - 8:26

نقدی کوتاه بر سریال طنز خانگی مهران مدیری:وحشت معلمان از هیولا!

مهران مدیری و کارهای پر محتوایش را دوست دارم و سالهاست که مجموعه های تلویزیونی او را دنبال می کنم بسیاری از کارهایی او کم نظیر و حتی بی نظریند که  مجموعه های پاورچین و شبهای برره از آن جمله اند.  او به راستی و بدون هیچ اغراقی پدر طنز تلویزیونی ایران است؛ در اینجا هم نمی خواهم تلاش ها و زحمات ارزشمندش را در عرصه ی طنز تلویزیون نادیده بگیرم و فقط  به نقد مختصری بر آخرین اثر او می پردازم.

قسمتهایی از سریال “هیولا”  ساخته او را ناخواسته و به طور اتفاقی  در یک دورهمی دوستانه دیدم.

با دیدن این چند قسمت از سریال متعجب شدم که چگونه این سریال تا به امروز واکنش هایی را از سوی وزارت آموزش و پرورش  و جامعه فرهنگیان به همراه نداشته است.

هنوز فراموش نکرده ایم اکران فیلم “شوکران” ساخته بهروز افخمی در دهه ی هشتاد و در سالهای اخیر ، پخش سریال “در حاشیه “ مهران مدیری از شبکه سه سیما، چه اعتراضات عظیمی را از سوی جامعه پزشکان و پرستاران به همراه داشت.

“شوکران” شاید نخستین فیلمی بود که اکرانش با واکنش های تندی از سوی طیف خاصی از جامعه همراه گردید.

اینکه فیلم مذکور در آن سالها و سریال ” در حاشیه” در سالهای اخیر تا چه اندازه بیانگر حقایق موجود  بوده یا نه ؛ کاری ندارم ؛اما هر چه بود نگاه افخمی در “شوکران”  با تحقیر جامعه پزشکان و پرستاران ، همراه نبود . همچنین در سریال “ در حاشیه “ نوک پیکان منتقدانه ی مدیری به سمت بخشی و نه همه ی جامعه پزشکان کشور بود که تعهدات انسانی خود را در قبال بیمار به دست فراموشی سپرده و توجه آنها بیش از هر چیز به اهداف مادی و ثروت اندوزی بوده است.

مدیری در این سریال بی آنکه جامعه پزشکان را تحقیر و استهزاء نماید ، نظام سرمایه داری حاکم بر جامعه پزشکان را به باد انتقاد می گیرد.

در همه ی این موارد مدیری از سوی برخی مخاطبان به اهانت علیه جامعه پزشکان والبته نه تحقیر آنها متهم گشت.

اصولا اهانت نمودن و تحقیر کردن دو مقوله ی متفاوت می باشند اگر چه هر تحقیر کردن نوعی اهانت محسوب می شود اما عکس آن همواره درست نمی باشد ، به عبارتی “تحقیر کردن”، عملی به مراتب ناپسندتر از اهانت نمودن است.

سریال هیولا اما داستان دیگریست، مدیری در این سریال، بسیار خوب و هوشمندانه به ذکر بسیاری از حقایق موجود در جامعه می پردازد و نقش مخرب مافیای عده ای فرصت طلب را به خوبی ایفا می کند .

حقایق تلخ صندوق ذخیره فرهنگیان در این سریال به خوبی از زاویه طنز نشان داده می شود و حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد.

اما تفاوت اساسی سریال ” در حاشیه” و سریال خانگی ” هیولا” در اینجاست که در این سریال مدیری خواسته یا ناخواسته معلم را فردی دست و پا چلفت ، وامانده در زندگی و … که بهتر میدانم بیننده خود قضاوت نماید.

مهران مدیری در این سریال باید در نظر می گرفت که دانش آموزِ نوجوانی که ببینده این سریال می باشد ، چگونه می تواند تشخیص دهد که کارگردان در این سریال قصد تخریب و تحقیر معلم را ندارد بلکه هدفش انتقاد و بازگو کردن داستان تلخی ست که متاسفانه می تواند حقیقت داشته باشد.دانش آموزی که بعد از دیدن این سریال می خواهد در کلاس درس معلم خود حاضر شود با ذهنیت سریال هیولا ،دیگر نمی تواند دانش آموز سر به راهی باشد.

این سریال بی هیچ تردیدی منجر به فروپاشی جایگاه معلم در اذهان دانش آموزان می گردد و بی گمان به شلیک آخری شباهت دارد که مدیری بر پیکر نیمه جان معلم وارد ساخته است.

مهران مدیری از این پس  یک سریال در جهت باز سازی ارزشهای معلم به او بدهکار است  و باید تلاش کند در آثار بعدی اگر دغدغه فرهنگ و آموزش و پرورش فردای ایران را دارد به جبران کاستی های به عمل آمده بپردازد.

محسن چالاک

دبیر سرویس فرهنگ وادب و هنر

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.