دیدگاه‌ها برای گفت و گوی تریبون شهر با هنرمندان نمایش «اسکرین شات»:مسئولان بهتر از ما درد هنرمند می دانند بسته هستند
-

گفت و گوی تریبون شهر با هنرمندان نمایش «اسکرین شات»:مسئولان بهتر از ما درد هنرمند می دانند

گفت و گوی تریبون شهر با هنرمندان نمایش «اسکرین شات» به بهانه راهی شدن به چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی       مسئولان بهتر از ما درد هنرمند می دانند نمایش «اسکرین شات» به نویسندگی و کارگردانی هنرمند البرزی به عنوان یکی از آثار راه یافته در بخش صحنه ای چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی ای

کد خبر : 3629
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 مرداد 1398 - 8:12

گفت و گوی تریبون شهر با هنرمندان نمایش «اسکرین شات» به بهانه راهی شدن به چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی

 

    مسئولان بهتر از ما درد هنرمند می دانند

نمایش «اسکرین شات» به نویسندگی و کارگردانی هنرمند البرزی به عنوان یکی از آثار راه یافته در بخش صحنه ای چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی ای که از ۶ تا ۹ مرداد به صورت رقابتی در تبریز برگزار می شود، از سوی دبیرخانه اعلام شده است. این نمایش قرار است به مدت ۵ شب در پلاتو «حیاتی مهر» به روی صحنه برود. اسکرین شات با موضوع «دروغ» با بازی «حمید رضا معدن کن»، «محمود حقیری»، « سحرناز عباس زاده»، «ندا قربانیان»، «فرزاد تجلی»، «مرتضی مرادی»، « ریحانه یزدان یار»،« مسعود بیگلری» تا ۴ مرداد اجرا خواهد شد. تریبون شهر به بهانه راهی شدن این گروه نمایشی به جشنواره رضوی گزارشی تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

مسئولان با هنرمندان صادق نیستند

یکی از بازیگران فعال عرصه تئاتر درباره حضو خود در این نمایش و نقشی که ایفا می کند، می گوید: سالهاست «ندا قربانیان» را به عنوان نویسنده و کارگردان می شناسم.او هم من را به عنوان بازیگر و هم حرفه ای می شناسند. نقشی که در اسکرین شات دارم براساس ویژگی های ظاهری من نگارش شده است. زمانیکه که با متن مواجه شدم با گفتگو و تعامل بین نویسنده و کارگردان نقش پررنگ تر شد و علی رغم کیفیت و دید هنری نمایش از همه بیشتر، از همکاری با ندادقربانیان لذت می برم زیرا هنرمند بسیار حرفه ایست. به طوری که به عنوان بازیگر دغدغه حواشی پشت صحنه را ندارم و به خوبی می توانم تمام دقت خود را بر روی نقش و کارکتر بگذارم. شیوه بازیگری ام در تئاتر و دنیای تصویر با تعامل و گفتگو با کارگردان شکل می گیرد.

«حمیدرضا معدنکن» در پاسخ به این سوال که بازیگران استان با چه چالش و مشکلاتی روبرو هستند، می افزاید: در واقع آنقدر مشکلات زیاد هستند که نمی دانم به کدام مورد اشاره کنم. فکر می کنم مسئولان فرهنگی بهتر از ما درد هنرمندان را می دانند و متاسفانه صادق نیستند. آنچه بدیهی است بازیگر تئاتر نیاز به سالن تمرین و سالن مناسب برای اجرا صحنه ای دارد و مکان هایی که برای تمرین داریم سوژه خوبی برای خبرنگاران است. علاوه بر کمبود ها، هوا در سالن جریان ندارد، چاه سرویس های بهداشتی اداره ارشاد هفته هاست پر شده است.

وی اضافه می کند: درد ما این است که مسئولان شهر، هنرمندان شان را نمی شناسند و از آنها فاصله گرفتند. از مسئولیتی که دارند می ترسند، سالهاست مدیریت شهری به هنر و شخصیت های هنری اهمیت نمی دهد در حالی که همیشه هنرمندان در جشنواره های متعدد افتخار آفریدند. امیدوارم خبرنگاران شهر صدای ما را به گوش مسئولان برسانند.

معدنکن در پایان می گوید: برای مردمی شدن تئاتر باید بستر و فضا فراهم شود. سالن ها در موقعیت های مناسب شهر ساخته شوند چراکه مخاطب تئاتر هنوز نمی داند در چه مکان هایی تئاتر به روی صحنه می رود. متاسفانه مدیران آنقدر هزینه های اضافی به اسم این هنر به یدک کشیدند که مفهوم تئاتر گم شده است. بحث آموزش، تبلیغات و زیر ساخت های نامناسب از مهم ترین دغدغه های تئاتر استان به شمار می آید.

نقشی پر چالش

«ریحانه یزدان یار» یکی دیگر از بازیگران حاضر در نمایش اسکرین شات، درباره چگونگی ورود خود به دنیای تئاتر می گوید: ابتدا به عنوان دستیار و در پشت صحنه تئاتر فعالیتم را آغاز کردم .معتقد بودم با این کار، بهتر می توانم با روح تئاتر آشنا شوم و آن را درک کنم. پس از مدتی به پیشنهاد محمدرضا مرتضوی در نمایش دریازدگی به عنوان بازیگر حضور یافتم و به ایفای نقش پرداختم.

وی ادامه می دهد: وقتی نمایش اسکرین شات به من پیشنهاد شد، مشغول تمرین و اجرای نمایشی با عنوان «مثل خاراندن یک زخم» بودم و پذیرش این نقش برایم مشکل بود اما وقتی نمایشنامه را خواندم متوجه شدم با نقشی که در حال اجرای آن هستم تفاوت بسیاری دارد و در واقع نقطه مقابل آن است. نقش ساناز در نمایش اسکرین شات، نمایی از زندگی دختری مهربان با قلبی بزرگ و پر عاطفه است. دختری که از خودگذشتگی زیادی دارد و بیش از خودش، به بقیه فکر می‌کند.

وی با اشاره به چالش هایی که در اجرای نقش ساناز با آنها رو به رو بوده است می گوید: رسیدن به ظرافت های نقش نیازمند تمرینات خاصی است اما هیچ چیز مانند تجربه کردن نمی تواند بازیگر را در نقش فرو ببرد. بحث کردن، صحبت و تبادل اطلاعات بین بازیگران و عوامل پشت صحنه نمایش اسکرین شات، باعث شد من بتوانم نقشم را هرچه بهتر درک کنم و به خوبی به جای شخصیت داستان، به ایفای نفش بپردازم.

یزدان یار با انتقاد از وضعیت فعلی سالن ها و پلاتو های کرج می گوید: سالن های موجود در کرج، کیفیت لازم را برای اجرا برنامه ندارند و این موضوع روی بازی و حس بازیگر اثر منفی دارد. امیدوارم سالنی در شان و درخور مردم استان تاسیس شود تا بتوانیم از آن به عنوان خانه ای برای هنرمندان یاد کنیم.

اسکرین شات راهی جشنواره رضوی می شود

بازیگر، نمایشنامه نویس و کارگردان نمایش «اسکرین شات» می گوید: نگارش این نمایشنامه را سال ۹۷ شروع کردم. اوایل سال ۹۸ انتخاب بازیگران و تمرینات ما آغاز شد. ایده اش از اتفاقاتی که در دل جامعه دیدم، جرقه خورد که دروغ گویی تم اصلی اش است. آدم‌هایی که هر کدام به دلایل مختلف به یکدیگر دروغ می گویند و باعث از بین رفتن دوستی و رابطه ها می شود. داستان نمایش در مورد ۲ خانواده ایست که پدران خانواده با هم برای ساختن یک هتل در مشهد مقدس شریک هستند.

«ندا قربانیان» اضافه می کند: تمرینات ما به طور جدی از اوایل امسال در پلاتو حیاتی مهر اداره ارشاد البرز آغاز شد و در این مدت با مشکل خاصی روبرو نشدیم. امکانات پلاتوهای کرج برای تمام دوستان هنرمند کم و نامناسب است ولی ما به این مسئله عادت داریم.

این کارگردان درباره شیوه کارگردانی این نمایش می افزاید: همیشه در کارگردانی هایم به بازیگر اجازه اظهار نظر در مورد نقش می دهم و سعی می کنم بازیگر با گفتگو بهتر به نقش خود برسد. شیوه کارگردانی، طراحی صحنه و دکور در این نمایش به سمت کارهای آوانگارد و مدرن پیش رفته است. از دکور مختصر و پر کاربرد استفاده کردم و متن و جنس بازی‌ها متفاوت از کارگردانی هستند.

قربانیان می گوید: اسکرین شات هشتمین تجربه من در قامت کارگردان و بازیگر، به صورت همزمان است. مدت هاست که آثاری را کارگردانی و در آنها بازی می‌کنم و به این کار عادت دارم اما در هر صورت، هنگام اجرا و کارگردانی به صورت همزمان، متحمل فشارهای زیادی می شوم.

وی در پاسخ به این سوال که در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی چه اقداماتی انجام داده است می افزاید: اجرای عموم «اسکرین شات» در کرج محدود است و زمان زیادی برای اطلاع رسانی نداشتیم. از سازمان فرهنگی در این زمینه کمک خواستیم که متاسفانه حمایت نکردند ولی امیدواریم حامی گروه ما برای راهی شدن به جشنواره تئاتر رضوی باشند.

گزارش از الهام یوسفی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.